Są podwyżki dla pielęgniarek, ale... są też wątpliwości dyrekcji szpitali

Autor: Jacek Janik • • 19 stycznia 2016 14:02

NFZ przekaże pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek i położnych zagwarantowane w rozporządzeniach Ministra Zdrowia z września i października br. Dyrektorzy szpitali nie są jednak wolni od obaw. Niektórzy twierdzą, że muszą wykładać pieniądze z własnych, szpitalnych środków; nie mają zaufania do mechanizmu finansowania podwyżek.

Są podwyżki dla pielęgniarek, ale... są też wątpliwości dyrekcji szpitali

Pielęgniarki mają zyskać 400 złotych brutto (ok. 230 zł netto) z perspektywą wzrostu w ciągu 4 lat do 1600 zł. Jednak zapewnienia podwyżek nie wygasiły do końca sporów o podłożu płacowym. W Szpitalu Powiatowym w Piszu pielęgniarki zaplanowały zorganizowanie protestu. Dyrekcja szpitala nie zdecydowała się na włączenie podwyżek do podstawy wynagrodzenia.

- Nie ma pewności, czy w przyszłych latach będą dodatkowe pieniądze na podwyżki - stwierdza dyrektor piskiego szpitala Marek Skarzyński.

Innym przykładem sporu jest doniesienie pielęgniarek do prokuratury na nierealizowanie porozumień płacowych przez dyrekcję SPZZOZ w Wyszkowie. Cecylia Domżała, naczelna dyrektor SPZZOP w Wyszkowie, zapewnia natomiast, że porozumienia są realizowane.

Na temat samego doniesienia nie chce się wypowiadać. - Prokuratura najlepiej tę sprawę rozstrzygnie. Jeżeli chodzi o podwyżki wynikające z rozporządzeń Ministra Zdrowia, to zostały w naszym szpitalu wprowadzone. Są wypłacane zgodnie z zapisami tego rozporządzenia i jego nowelizacją z 14 października - przedstawia swoje stanowisko dyrektor.

Realizacja z opóźnieniem

Zdaniem Longiny Kaczmarskiej, wiceprzewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, generalnie realizowanie podwyżek wynikających z rozporządzeń ministra odbywa się z miesięcznym, a nawet dwumiesięcznym poślizgiem. W placówkach, w których doszło do porozumienia, tam gdzie nie ma konfliktów, podpisywany jest aneks z NFZ i po przedstawieniu Funduszowi faktury, ten ją realizuje.

- Niektórzy dyrektorzy jednak wymyślają różne sposoby utrudniające życie pielęgniarkom i położnym. Nie wiem, jaki mają w tym cel. Próbują czasem łamać zapisy porozumienia. Chcą przykładowo inaczej dzielić dodatkowe 100 złotych (tę podwyżkę zapisano w rozporządzeniu październikowym - przyp. red.), które powinno być wypłacone po równo między pielęgniarki wykazane w zatrudnieniu na dzień 15 września. To powoduje konf likty - mówi nam Longina Kaczmarska.

Jak dodaje wiceprzewodnicząca OZZPiP, środowisko pielęgniarek nie jest zadowolone z podwyżek. - Oczywiście po czterech latach realizacji rozporządzeń podwyżkowych, przyrost dochodów pielęgniarek będzie znaczący, ale dzisiaj około 230 zł to nie jest aż tak "uszczęśliwiająca" kwota, która mogłaby zadowolić środowisko, bo w wielu szpitalach, choć przyznaję - nie wszystkich, pielęgniarki zarabiają minimum socjalne - zaznacza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum