Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniach: "to eksperyment". Prof. Horban łapie się za głowę. Siarkowska: tylko się podrapał

Autor: PG • Źródło: Rynek Zdrowia16 lipca 2021 11:50

Kontrowersyjne wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka na spotkaniu w Sejmie. Nazwał szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem" i pytał "czy eksperymentowanie na dzieciach jest dopuszczalne" - donosi Wirtualna Polska.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas wystąpienia w Sejmie/ Fot. Screen z nagrania wideo
  • Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak uczestniczył w spotkaniu parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu. Przewodniczącą zespołu jest posłanka PiS - Anna Siarkowska
  • Czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci - pytał prof. Horbana rzecznik
  • To, co mamy (szczepionki - przyp. red), jest udowodnione pod względem skuteczności i bezpieczeństwa - odpowiadał ekspert
  • Jak zauważa Wirtualna Polska na forum głos zabierają zazwyczaj koronasceptycy, przeciwnicy szczepień, krytycy lockdownu

- Postawię takie pytanie, czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? Zadaję to pytanie w kontekście różnych powikłań i odporności długookresowej - cytuje rzecznika Wirtualna Polska. Pytanie skierowane było do prof. Andrzeja Horbana, który obecny był podczas posiedzenia zespołu. 

- Jesteśmy po trzeciej fazie badań klinicznych. To, co mamy (szczepionki - przyp. red), jest udowodnione pod względem skuteczności i bezpieczeństwa - odpowiadał prof. Andrzej Horban.

Jak pisze WP Mikołaj Pawlak poinformował, że do jego biura wpłynęły setki sygnałów od dzieci i nastolatków w sprawie sporów rodzinnych wokół szczepień, a jego urząd sprawdza doniesienia, że "dochodzi do szczepień malutkich dzieci". Rzecznik mówił też, wg relacji WP, że "podopieczni domów dziecka są kierowani na szczepienia bez zgody opiekunów czy sądu rodzinnego".

"Prof. A.Horban nie łapał się za głowę, tylko... się podrapał, bo go swędziało"

Po publikacji Wirtualnej Polski dyskusja przeniosła się na Twittera. Odnosząc się do tekstu, w którym Tomasz Molga napisał, że w czasie wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka prof. Horban łapał się za głowę posłanka PiS Anna Siarkowska pokazała fragment nagrania, które ma dowodzić, że "prof. Horban nie łapał się za głowę, tylko... się podrapał, bo go swędziało". 

Wystąpienie rzecznika zostało skrytykowane m.in. przez dr Pawła Grzesiowskiego.

- Podstawowym prawem dziecka jest prawo do ochrony zdrowia i życia. Szczepienia od 225 lat ratują zdrowie i życie miliardom dzieci. Negowanie szczepień p/COVID przez osoby publiczne promuje pandemie i denialistów. Rzecznik Praw Dziecka powinien to rozumieć - napisał na Twitterze.

Posłanka Monika Rosa napisała natomiast: Kiedy takie osoby jak Rzecznik Praw Dziecka negują szczepienia przeciwko COVID-19 dają tylko kolejną pożywkę dla antyszczepionkowców i siania dezinformacji.

Posłanka Monika Rosa napisała natomiast: Kiedy takie osoby jak Rzecznik Praw Dziecka negują szczepienia przeciwko COVID-19 dają tylko kolejną pożywkę dla antyszczepionkowców i siania dezinformacji.

Posłowie interweniują w domu dziecka

Przed spotkaniem zespołu ds. sanitaryzmu posłanka Siarkowska wraz posełem Januszem Kowalskim (Solidarna Polska) relacjonowali na TT "interwencję poselską" w domu dziecka w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie według ich wiedzy (mówił o tym też Rzecznik Praw Dziecka podczas spotkania w Sejmie) dzieci zmuszane są do szczepień na Covid-19 bez poinformowania o tym ich przedstawicieli ustawowych, opiekunów prawnych". Posłom nie udało się wejść do ośrodka, ale zapowiedzieli dalsze kontrole. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum