Ruszył gabinet w Bydgoszczy

Autor: MAK • • 21 stycznia 2010 15:12

Terapia dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą skorzystać z terapii biologicznej, która zapobiega powikłaniom oraz okaleczającym operacjom. Od 8 grudnia ubiegłego roku możliwość poddania się takiemu leczeniu istnieje w Klinice Gastroenterologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

- Bez zastosowania terapii biologicznej, pacjent byłby narażony na powtarzające się zabiegi częściowego usunięcia jelita - wyjaśnia Gazecie Wyborczej prof. Maciej Świątkowski, kierownik bydgoskiej kliniki.

Leczenie biologiczne pozwala na ograniczenie liczby operacji, uzyskanie remisji choroby, skraca też okres hospitalizacji. Chory do szpitala przychodzi tylko na kilka godzin, kiedy podawany jest mu lek.

Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka przede wszystkim ludzi młodych, w wieku 20-40 lat. Jest nieuleczalna.

Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 17 tys. osób. Z terapii biologicznej korzysta tylko ok. 600 (w bydgoskiej klinice ok. 40) rocznie.

Leczenie biologiczne jest finansowane w ramach programu terapeutycznego ze środków NFZ, ale tylko dla najcięższych postaci choroby. Gabinet Terapii Biologicznej otwarto w bydgoskim szpitalu w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Terapii Biologicznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum