Ruda Śląska: przekształcają szpital, ale o opinię... Pytają w innych miastach

Autor: WR • • 17 września 2009 15:06

Nie do wiary, ale to nie żart. Radni Radomia i ponad 300 samo-rządów z całej Polski mają się wypowiedzieć, czy są za tym, by władze... Rudy Śląskiej mogły zlikwidować publiczny szpital i powołać spółkę z o.o. Jak informuje Gazeta Wyborcza, w taki sposób urzędnicy samorządowi z Rudy Śląskiej interpretują prawo dotyczące przekształceń szpitali.

Ruda Śląska: przekształcają szpital, ale o opinię... Pytają w innych miastach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według nich taki jest wymóg Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Jej art. 43 ust. 2 zakłada, że "projekt rozporządzenia lub uchwały o likwidacji publicznego zakładu opieki zdrowotnej wymaga opinii wojewody oraz opinii właściwych organów gminy i powiatu, których ludności zakład udziela świadczeń zdrowotnych (...)".

Obcy mają głos

W Rudzie Śląskiej chcą od 1 października rozpocząć likwidację Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego. Powołają natomiast spółkę z o.o. ze 100-procentowym udziałem miasta i ona utworzy niepubliczny ZOZ, który od nowego roku przejmie obowiązki i prawa zlikwidowanego szpitala.
Prawnicy urzędu są zdania, że jeśli literalnie przestrzegać zapisów prawa, to zanim radni Rudy Śląskiej zgodzą się na przekształcenie, muszą mieć opinie samorządów "obcych" pacjentów. W rudzkim ZOZ-ie sprawdzili, że w 2008 r. i w pierwszej połowie 2009 r. leczyli się tam mieszkańcy ponad 300 gmin w Polsce. Tak więc do tych wszystkich samorządów wysłano prośby o opinie.
- Jeśli choć jeden pacjent nie z naszego terenu leczył się u nas, musimy o opinię zapytać radę gminy, w której mieszka. Nawet gdyby tylko był przejazdem i skorzystał z porady medycznej - przekonuje w rozmowie z gazetą Barbara Harczyńska, naczelniczka wydziału zdrowia w rudzkim urzędzie.
Ustawodawca wymaga opinii, ale nie określa, czy musi być pozytywna. Wiele już przyszło, najczęściej są zgody, ale było kilka negatywnych.
Rada Miejska w Radomiu swoją opinię o zamiarach władz Rudy Śląskiej odnośnie przekształceń w tamtejszym szpitalu będzie rozpatrywała na początku września.
- Co się stanie, jeśli nie wszystkie samo-rządy zdążą z nadesłaniem uchwał przed głosowaniem rudzkich radnych? - dopytuje dziennikarka Gazety Wyborczej.
- Zgodnie z przepisami, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy odpowiedzi, uznamy, że jest pozytywna - mówi Barbara Harczyńska.

To ostrożność

Zmiany w swoim ZOZ-ie (szpital, specjalistyka i jeden ośrodek zdrowia) planuje też starostwo powiatowe w Olkuszu. Tam wzięto pod lupę tylko ubiegły rok i wyliczono, że w tamtejszym szpitalu leczyło się 87 pacjentów z innych gmin. Ta k że z Radomia. Będą więc pytać i w tym mieście, co radomscy radni sądzą o zmianach w Olkuszu...
- Przekształcenie to tak trudny proces i czyha tyle niebezpieczeństw, że lepiej być ostrożnym i wysłać prośby o opinie - uważa Ewa Barzycka, dyrektorka wydziału polityki społecznej w olkuskim starostwie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze