Rozwój wymaga stabilności finansowej

Autor: Bohdan Wyżnikiewicz • • 20 czerwca 2013 15:43

Przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej regulowanych obszarów. Z tego względu łatwiej widać konsekwencje, gdy regulacje stają się nieskuteczne. Jedną z nich są wprowadzane do projektu założeń zmiany ustawy refundacyjnej elementy represyjne, polegające na karaniu za legalne działanie, jakim jest wywóz leków w sytuacji, gdy ich sprzedaż w kraju jest nieopłacalna.

Rozwój wymaga stabilności finansowej

Największym dramatem przy konstrukcji ustaw jest to, że nie bierze się pod uwagę konsekwencji w innych dziedzinach życia, na przykład - ktoś postanowił produkować biopaliwa, bo są bardziej ekologiczne i stanowią łatwiejsze źródło dochodu dla rolników. Skutkiem tego "trendu" był drastyczny wzrost cen żywności na rynkach światowych i rewolucja w Afryce Północnej. Rolnicy zamiast zajmować się bardziej kosztowną i pracochłonną produkcją rolną, przestawili się na biopaliwa, mając pewność dostaw. Teraz wycofujemy się z tego pomysłu.

Obecne otwarcie się Ministerstwa Zdrowia na rozmowy wynika ze świadomości, że wprowadzone regulacje prowadzą do patologii. Krajowy przemysł farmaceutyczny będzie ograniczany przez pęd do obniżenia cen. Jednak zapomina się, że ten przemysł potrzebuje wysokich zysków, by móc prowadzić badania. Należy zagwarantować, by polskie firmy farmaceutyczne mogły funkcjonować w stabilnym systemie finansowym.

Niezbędne są także mechanizmy, które skłonią je do działań badawczo-rozwojowych.

Wykorzystajmy potencjał, który mamy, dbając także o odpowiednie programy kształcenia na uniwersytetach i współpracę przemysłu z nauką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum