×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rozwój przemysłu farmaceutycznego pomaga całej gospodarce

Autor: RZ05 listopada 2015 10:44

Kilka lat temu brytyjski rząd zamówił raport dotyczący obszaru life science, w tym m.in. sektora medycznego, którego istotną częścią jest przemysł farmaceutyczny. Wstęp do tego raportu napisał premier David Cameron. Podkreślił w nim, że sektor life science jest "perłą w koronie brytyjskiej gospodarki". To ważny polityczny drogowskaz, świadczący o tym, jak dużą wagę do rozwoju m.in. przemysłu farmaceutycznego przykłada rząd Wielkiej Brytanii.

Rozwój przemysłu farmaceutycznego pomaga całej gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chciałbym, aby także w naszym kraju ten sektor gospodarki czuł się w ten sposób doceniany. Chodzi mi nie tylko o firmy innowacyjne, ale wszystkie podmioty przemysłu farmaceutycznego działające na terenie Polski - produkujące, inwestujące, płacące w naszym kraju podatki.

W tym kontekście podział na przemysł innowacyjny i generyczny jest w pewnym sensie sztuczny. Bardzo dobrze się więc stało, że przy Ministerstwie Gospodarki powstał specjalny międzyresortowy zespół (ds. konkurencyjności branży farmaceutycznej - red.). Wierzę, że jest to początek nowego podejścia rządu do tego sektora.

To bardzo ważne, gdyż jak wynika z analiz rynkowych, przemysł farmaceutyczny aż 15% swoich przychodów inwestuje w badania i rozwój, czyli znacznie więcej niż np. branża informatyczna, przeznaczająca na działalność innowacyjną ok. 8 proc. przychodów.

Ważne jest, aby - biorąc pod uwagę unijną perspektywę finansową w latach 2014-2020 - strategicznym zadaniem polskiego rządu było uczynienie polskiej gospodarki możliwie najbardziej innowacyjną. To będzie trwały efekt wydania tych pieniędzy.

Dlatego powołanie wspomnianego zespołu przy Ministrze Gospodarki było świetnym posunięciem. Po pierwsze przemysł farmaceutyczny zyskał pewną platformę dialogu z rządem. Po drugie taka forma stworzyła szansę na to, aby przemysł farmaceutyczny rozmawiał ze sobą.

Ta szansa jest wykorzystywana. Jeszcze kilka lat temu istniał wyraźny podział na przemysł generyczny oraz innowacyjny. Natomiast w swojej istocie jest to jeden przemysł, mimo że występują w nim różne modele biznesowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze