Rozwiązania ważnie nie tylko dla menedżerów

Autor: Szymon Chamuczyński • • 26 września 2013 11:29

Szymon Chamuczyński, dyrektor produktu AMMS w dziale rozwiązań dla świadczeniodawców pionu opieki zdrowotnej Asseco Poland S.A.

Rozwiązania ważnie nie tylko dla menedżerów

Informatyka w polskich szpitalach rozgościła się na dobre już jakiś czas temu i to nie potrzeby analiz ekonomicznych dla menedżerów były początkową przyczyną jej ekspansji, a prozaiczny wymóg prowadzenia szczegółowych rozliczeń z płatnikami.

Wprowadzony swego czasu system kas chorych i obowiązek przedstawiania sprawozdań z wykonanych świadczeń w określonej formie sprawiły, że wsparcie informatyczne stało się konieczne. Częste zmiany w zasadach raportowania oraz ilość danych, jakie należało przekazywać, w zasadzie uniemożliwiały ręczną obsługę tego obszaru.

Wymóg elektronicznych rozliczeń

z NFZ usystematyzował cały ten proces, ale jednocześnie sprawił, że bez wsparcia poprzez system informatyczny rozliczenie działalności szpitala wydaje się obecnie nierealne. Jest więc jasne, że pierwszymi użytkownikami w pełni wspieranymi przez systemy komputerowe w szpitalach stali się pracownicy działów odpowiadających za obsługę procesu rozliczania z płatnikami.

Patrząc chronologicznie na projekty informatyczne kierowane do szpitali, możemy powiedzieć, że kolejną godną wskazania grupą użytkowników, która dość wcześnie została wsparta przez systemy informatyczne, byli pracownicy aptek szpitalnych. Niewątpliwie impulsem informatyzacji tego obszaru był realizowany kilkanaście lat temu projekt informatyzacji szpitali finansowany przez Bank Światowy, którego elementem było między innymi dostarczenie oprogramowania do aptek szpitalnych.

Początkowo proste systemy skupiające się głównie na czysto magazynowej ewidencji przychodów i rozchodów leków rozrosły się do rozwiązań obsługujących przetargi, analizujących obrót lekami i sugerujących zakupy.

Większość farmaceutów szpitalnych pytanych obecnie o pracę bez wsparcia przez system informatyczny jasno odpowiada, iż jest to niemożliwe.

W laboratorium

Kolejna grupa zawodowa, o której często zapominamy, a która już dość dawno zaczęła wykorzystywać systemy informatyczne na terenie szpitali, to pracownicy wszelkiego rodzaju laboratoriów i zakładów diagnostycznych.

Wraz ze wzrostem automatyzacji ich pracy poprzez wprowadzanie nowoczesnych aparatów diagnostycznych rosła potrzeba spięcia tych urządzeń w spójne podsystemy, zapewniające prostą i szybką obsługę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum