Rosną wydatki na refundację leków ... i nie chcą przestać

Autor: WR • • 02 lipca 2008 10:20

Wydajemy coraz więcej na leki. Tę powszechnie znaną opinię potwierdzają dane przedstawione dziennikarzom przez Narodowy Fundusz Zdrowia podczas niedawnej konferencji prasowej. W minionym roku NFZ na refundację leków przeznaczył 6,3 mld zł, czyli o ponad 205 mln zł więcej niż w 2004 roku.

Jak wyliczyli dokładnie analitycy Funduszu, kwota refundacji leków wzrosła o 3,35%, ale klienci aptek kupili o 5,63% więcej opakowań - w liczbach daje to ponad 20 mln opakowań więcej. Zdaniem prezesa NFZ Jerzego Millera, to pozytywna tendencja, gdyż procentowy wzrost liczby zakupionych opakowań jest dwukrotnie wyższy niż wzrost wydatków na nie.

Ile za co

Według analityków Funduszu, w przeliczeniu na złotówki nasz publiczny płatnik najwięcej dopłaca do opakowania leków z grupy terapeutycznej "krew i układ krwiotwórczy" - średnio 35,57 zł, podczas gdy pacjent wydaje 7,21 zł. Droższe są już tylko leki onkologiczne, w 99% kosztów finansowane przez Fundusz - opakowanie kosztuje średnio 232,77 zł. Płatnik najmniej dokłada do opakowania leków w chorobach pasożytniczych - 3,83 zł, ale odpłatność pacjenta też jest w tych przypadkach niewielka - 2,50 zł. Statystyczny Polak kupujący opakowanie leku płaci 8,55 zł, podczas gdy Fundusz dokłada do tego zakupu średnio 16,6 zł.
Fundusz stara się uszczelniać politykę refundacji i zmniejszać wzrost wydatków na leki. Istotny jest około 20% spadek liczby sprzedanych opakowań i kwoty refundacji leków inwalidom wojennym.

PESEL uszczelnił

- Wynika to stąd, że miniony rok był pierwszym, w którym obowiązywało podawanie numerów PESEL na bezpłatnych receptach dla inwalidów wojennych, co spowodowało uszczelnienie systemu - powiedziała Monika Laskowska-Mirończuk, zastępca dyrektora departamentu gospodarki lekami w NFZ.
Jak wynika z danych Funduszu, najwięcej opakowań leków wykupuje mieszkaniec woj. mazowieckiego i śląskiego, a najmniej lubuskiego i podkarpackiego. W tych dwóch ostatnich województwach działa sprawny system informacji o tańszych zamiennikach leków, z którego powszechnie korzystają lekarze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum