×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rok pełen zapowiedzi, czyli rewolucja odłożona

Autor: WOK31 grudnia 2013 14:25

O podsumowanie 2013 roku w polskiej ochronie zdrowia poprosiliśmy polityków, menedżerów, lekarzy. Zapytaliśmy naszych rozmówców co, ich zdaniem, w mijającym roku wydarzyło się w rodzimym lecznictwie pozytywnego oraz negatywnego, oraz czego spodziewają się w roku 2014?

Rok pełen zapowiedzi, czyli rewolucja odłożona
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy, że przełom lat 2012 i 2013 upłynął pod znakiem głoszenia przez decydentów istotnych zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia. Politycy koalicji zapowiadali wówczas, iż w drugiej połowie 2013 r. poznamy projekt ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania NFZ, w tym likwidację centrali Funduszu.

Oddziały narodowego płatnika miały zyskać znaczną samodzielność. Planowano utworzenie urzędu, który pełniłby trzy zasadnicze funkcje: nadzorczo-kontrolną, wyceniającą procedury medyczne oraz oceniającą jakość świadczeń. Instytucja ta miała też udzielać lub odmawiać promes świadczeniodawcom ubiegającym się o kontrakt z NFZ. Projektu takich rozwiązań na razie nie poznaliśmy.

Nadal także nie powstał projekt ustawy (są jedynie założenia do projektu) o zdrowiu publicznym. Ta z kolei regulacja miała m.in. precyzować zadania najważniejszych urzędów i instytucji - w tym administracji państwowej oraz samorządowej - w realizacji polityki zdrowotnej państwa.

Ponad rok temu, za sprawą gigantycznego zadłużenia, m.in. Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, odżyła dyskusja nad koniecznością wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu tego typu jednostek, formalnie podlegających Ministerstwu Zdrowia. Przy okazji wrócił temat złej sytuacji finansowej niektórych szpitali uniwersyteckich. Resort zapowiedział więc, że założenia do ustawy o instytutach i szpitalach klinicznych będą gotowe na początku 2013, a sama ustawa być może zostanie przyjęta w tym samym roku. Tak się jednak nie stało.

Nie doczekaliśmy się też w mijającym roku kolejnego projektu przepisów o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Podobno zostanie ujawniony w styczniu 2014.

Do pasywów zaliczyć także należy utrzymujące się na stałym poziomie (z tendencją wzrostową) zobowiązania publicznych lecznic. Znacznie wolniej niż zakładało Ministerstwo Zdrowia przebiega proces przekształcania SPZOZ-ów w spółki kapitałowe.

Nie można jednak nie zauważyć pozytywów 2013 roku: rozpoczęło się wdrażanie zmian w ustawie o refundacji leków (pilnie znowelizowano przepisy dotyczące przedłużania decyzji refundacyjnych); w zakresie finansowania świadczeń widać już korzystne dla pacjenta i systemu zwiększanie liczby procedur zabiegowych wykonywanych w trybie ambulatoryjnym.

Co do informatyzacji - bez większych zakłóceń wprowadzono system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) oraz Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Krzepiąca jest także informacja, że terminy realizacji centralnego projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) zostały skrócone w stosunku do wcześniej przyjętych. Uruchomienie P1 ma nastąpić w czerwcu 2014 r., czyli o kwartał wcześniej niż planowano.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze