Robi się dramatycznie

Autor: Iwona Bączek • • 17 grudnia 2009 09:10

Wielkopolskie Centrum Onkologii: nie wykluczamy ograniczenia przyjęć pacjentów

Robi się dramatycznie

Uczestnicy wielkopolskiej konferencji Rynku Zdrowia "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa" (Poznań, 16 listopada) nie ukrywali, że dostępność świadczeń medycznych dla pacjentów jest coraz gorsza. Jaka - zdaniem szefów placówek - będzie w 2010 r.? Nie wiadomo. W dniu konferencji nadal nie było bowiem jasne, jakim budżetem będzie dysponował Wielkopolski Oddział W o -jewódzki NFZ.
- Pozostaje czekać, ale to oznacza, że niczego nie można zaplanować - mówił Krzysztof Bestwina, dyrektor SPZOZ-u w Turku. - A czas jest bardzo ważny, jako że możliwości szpitali są ograniczone. Czy wielkopolskie szpitale są przygotowane na zmniejszenie kontraktów na 2010 rok o np. 10%? Na razie to sytuacja czysto hipotetyczna, choć w innych województwach mówi się o tym już głośno.

Leczenie i liczenie

- Kluczem wydaje się tu podział środków na poszczególne rodzaje kontraktowania - ocenił Paweł Daszkiewicz, dyrektor Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. - Jeśli szpitale dostaną o 10% środków mniej, to o 10% zmniejszy się dostępność świadczeń. Nie sposób bez końca kredytować płatnika, mnożyć nadwykonań i zwiększać zadłużenia.
- Wydłużanie kolejek w onkologii lub kardiologii w wielu przypadkach oznacza dla pacjenta wyrok - dodał Piotr Bogacz, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Tymczasem nasza placówka w 40% wykonuje świadczenia onkologiczne, a w 60% kardiologiczne.
Dyrektor Bogacz przypomniał, że cena leku w chemioterapii niestandardowej dla jednego pacjenta może wynosić około 33 tys. zł miesięcznie. Szpital wygenerował w tym zakresie nadlimity w wysokości 5 mln zł. W dodatku droga do uzyskania zgody płatnika na chemioterapię niestandardową jest długa. Nawet jeśli NFZ się w końcu zgadza, nie idą za tym żadne środki: Fundusz uważa, że szpital powinien się zmieścić w kontrakcie. Problemem pozostają również straty związane z podawaniem cytostatyków. Nie zawsze można wykorzystać całą zawartość fiolki. Resztę pozostaje tylko utylizować.

A jeszcze niedawno...

To, co jeszcze niedawno wydawało się nie do pomyślenia, staje się faktem: po raz pierwszy w swojej ponadpięć-dziesięcioletniej historii Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu zamierza ograniczyć przyjęcia pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum