Rezydentury - mamy problem

Autor: Dr Jacek Kozakiewicz , prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach • • 28 maja 2013 08:53

Istnieją trzy zasadnicze problemy, z jakimi spotykają się lekarze w procesie kształcenia specjalizacyjnego.

Rezydentury - mamy problem

Przede wszystkim jego dostępność pozostawia wiele do życzenia. Pozostałe problemy związane są z programami poszczególnych specjalizacji i jakością ich realizacji.

Bolączką systemu ochrony zdrowia jest nie tylko permanentne niedofinansowanie, brak miejsc specjalizacyjnych, ale również ciągle zmieniające się otoczenie prawne, często trudne do identyfikacji. Także kształcenie specjalizacyjne jest przedmiotem ciągle zmieniających się przepisów. Często bywa tak, że lekarze rozpoczynają specjalizację, gdy obowiązuje jedno prawo, w środku nastaje inne, a kończą je pod jeszcze innym, zupełnie nowym.

Materiał zebrany w anonimowej ankiecie, choć metodami nienaukowymi, przez Komisję ds. Młodych Lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej, jest niezwykle ważny. Są to głosy wypowiedziane przez nasze koleżanki i kolegów nie tylko w swoim imieniu, ale i imieniu swojego środowiska.

O tym, że utrzymuje się zbyt mała liczba miejsc rezydenckich w stosunku do ogólnej liczby miejsc szkoleniowych, niestety wiemy. Zaspokajanie przez Ministerstwo Zdrowia zapotrzebowania lekarzy na odbywanie specjalizacji w ramach rezydentur oscyluje zaledwie w granicach 50%. W niektórych specjalizacjach problem jest tak duży, że grozi nam luka pokoleniowa wśród lekarzy specjalistów.

Na Śląsku wśród ginekologów i położników 70% lekarzy przekroczyło 50. rok życia. Najgorsza jednak sytuacja panuje w takich specjalnościach jak otolaryngologia dziecięca, gdzie 87,5% lekarzy ukończyło 50. rok życia, w chirurgii klatki piersiowej - 84,6%.

Te liczby nie dotyczą jednak tylko Śląska. Podobny obraz przekroju wiekowego lekarzy specjalistów dotyczy całej Polski. I nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dzisiaj dyrektorzy szpitali nie otwierają drzwi przed tymi, którzy chcą się specjalizować. Szukają i zatrudniają już przygotowanych do zawodu specjalistów. Ci nie generują dodatkowych kosztów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum