Resort zdrowia o alergii u niemowląt

Autor: Anna Kaczmarek • • 21 stycznia 2014 13:45

W związku z podsumowaniem debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia "Alergia pokarmowa u niemowląt w Polsce - jak sobie z nią radzimy?", która odbyła się w listopadzie 2013 r., poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ o odniesienie się do najważniejszych wątpliwości i zagadnień poruszanych przez uczestników dyskusji.

Alergolodzy postulują wprowadzenie rozwiązania, w którym lekarz POZ mógłby przepisywać dziecku mieszankę mleko zastępczą, kiedy oczekiwanie na wizytę u specjalisty byłoby bardzo długie. Zapytaliśmy, co o takim rozwiązaniu sądzi płatnik i resort zdrowia. Czy NFZ i ministerstwo posiadają statystyki dotyczące liczby dzieci w Polsce chorujących na alergię pokarmową i ile z nich cierpi na alergię na białka mleka krowiego? Czy wiadomo, jakie koszty ponosimy z tytułu leczenia alergii pokarmowej u dzieci?

Lekarze POZ i specjaliści

Resort zdrowia pytaliśmy też m.in., czy podjęte zostaną działania w kierunku poprawy diagnostyki alergii pokarmowej u dzieci; specjaliści proponują, aby taka diagnostyka (próba prowokacji) w części była możliwa do wykonania przez lekarza POZ. Pytaliśmy również, czy planowana jest większa refundacja mieszanek mleko zastępczych, które skracają czas wyjścia z alergii na białko mleka krowiego, a także, jakie działania profilaktyczne, jeśli chodzi o alergie pokarmowe u dzieci i niemowląt, wspiera resort.

W sprawie przepisywania mieszanek mleko zastępczych przez lekarzy POZ Fundusz odpowiada krótko, że "alergię pokarmową diagnozują specjaliści alergolodzy i stąd to w ich kompetencji jest przepisywanie mieszanek mleko zastępczych".

Jeśli chodzi o koszty leczenia alergii pokarmowej u niemowląt, NFZ informuje nas, że w 2013 r. (stan na 17 grudnia 2013 r.) wartość zrefundowanych świadczeń dla pacjentów w grupie wiekowej 0-1 w ramach leczenia uczuleniowego i związanego z działaniem pokarmu zapalenia żołądkowo-jelitowego i jelita grubego wyniosła 626 802 zł (773 640 zł w 2012 r., 377 983 zł w 2011 r.), leczenia zapalenia skóry wywołanego spożytą żywnością - 426 612 zł (356 052 zł w 2012 r., 205 735 zł w 2011 r.).

Resort zdrowia z kolei przypomina, że wyłączne karmienie piersią niemowląt do 6. miesiąca życia dziecka jest najkorzystniejszą dla dziecka formą odżywiania.

"Karmienie piersią jest naturalnym sposobem zapewnienia niemowlętom składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości - zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha. Mleko kobiece nie tylko zapewnia optymalny rozwój dziecka, lecz także buduje i wzmacnia pozytywną więź między nim a matką. Karmienie piersią odgrywa również ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej, zapewniając dziecku ochronę immunologiczną. Zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry i zachorowania na astmę. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na cukrzycę i mają większe szanse na zachowanie prawidłowej wagi ciała, także w późniejszych latach" - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum