Resort w sprawie onkologii

Autor: IB • • 03 stycznia 2014 15:48

Podczas sesji "Dokąd zmierzasz onkologio?" (22 października br. w ramach IX Forum Rynku Zdrowia) eksperci uczestniczący w panelu poruszyli wiele istotnych kwestii systemowych związanych z lecznictwem onkologicznym w Polsce. Na naszą prośbę resort zdrowia odniósł się do kilku z nich.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowany jest, jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu takiego właśnie programu wieloletniego (Dz. U. z 2005 r., nr 143, poz. 1200 z późn. zm.). Realizacja Programu, zgodnie z postanowieniami ww. ustawy, przewidziana została na lata 2006-2015.

Resort podkreśla, iż obecny Program jest programem interwencyjnym, wspierającym działania z zakresu onkologii. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że na bieżąco analizuje dotychczasowe efekty realizacji Programu oraz, w związku z licznymi postulatami środowisk onkologicznych, prowadzi prace nad jego modyfikacją w kolejnych latach.

- Szczególny nacisk zostanie położony na profilaktykę i edukację. Sukcesywnie zmniejszane będą środki finansowe przeznaczane na programy inwestycyjne, tj. doposażenie i modernizację aparatury do diagnostyki i leczenia nowotworów, natomiast zwiększeniu ulegną środki na zadania profilaktyczne i edukacyjne - zaznacza Krzysztof Bąk, rzecznik resortu.

Jednocześnie dodaje, iż przeprowadzenie zmian wymaga szerokich konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny klinicznej, zdrowia publicznego, epidemiologii, a także promocji zdrowia, nauk społecznych, zarządzania i marketingu społecznego. Dotychczas w kwestie dotyczące modyfikacji NPZChN zaangażowane zostały ośrodki onkologiczne z całej Polski, instytuty naukowe i przedstawiciele organizacji pacjentów. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że zbiera również opinie od specjalistów z zakresu onkologii i ochrony zdrowia, dotyczące dotychczasowej realizacji Programu, oraz propozycje zmian prowadzących do poprawy skuteczności jego funkcjonowania. Jest także zainteresowane opiniami na temat zasadności kontynuacji Programu po 2015 r.: te zebrane dotychczas potwierdzają potrzebę realizacji NPZChN w kolejnych latach.

- Trwają prace nad przygotowywaniem strategii do nowej edycji NPZChN po 2015 r. we współpracy z konsultantami krajowymi i ekspertami w dziedzinie onkologii oraz przedstawicielami towarzystw naukowych - wyjaśnia rzecznik.

Referencyjność ośrodków

W ocenie resortu zdrowia, leczenie wybranych schorzeń, wymagających specjalistycznego, kompleksowego podejścia, powinno być realizowane w ośrodkach mających doświadczenie i możliwości. Wynika to z potrzeby zapewnienia odpowiedniej jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, a w szczególności - udowodnionej skuteczności leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum