Resort o leczeniu cukrzycy

Autor: AK • • 20 grudnia 2013 10:15

Podsumowując sesję diabetologiczną podczas IX Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października 2013 r.), poprosiliśmy resort zdrowia o ustosunkowanie się do niektórych tematów poruszanych podczas dyskusji.

Resort o leczeniu cukrzycy

Zapytaliśmy, czy Ministerstwo Zdrowia ma plany dotyczące promocji zdrowego odżywiania i ruchu w zapobieganiu zachorowaniom na cukrzycę? Jakie były powody decyzji o refundacji metforminy dla pacjentów w stanie przedcukrzycowym i ile, według przewidywań resortu, będzie kosztowała ta refundacja w najbliższych kilku latach? Czy resort planuje refundację, choćby w wąskich wskazaniach, analogów GLP-1, inhibitorów DPP-4 lub inhibitorów SGLT2? Ile kosztowałaby refundacja tych leków przez najbliższe kilka lat? Czy planowane są dodatkowe działania resortu w walce z nadwagą i otyłością u dzieci?

Publikujemy obszerne fragmenty odpowiedzi na nasze pytania, której udzielił rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk.

Zapobieganie

"W związku z narastającym problemem nadwagi i otyłości oraz ich konsekwencjami w postaci chorób dietozależnych, w tym m.in. cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia oraz podlegające mu jednostki prowadzą prace zmierzające do podniesienia świadomości społecznej dotyczącej wpływu odżywiania na stan zdrowia.

Ministerstwo w ścisłej współpracy z wieloma istotnymi ze względu na charakter prowadzonych prac partnerami (ministerstwami, jednostkami administracji rządowej oraz instytucjami eksperckimi) przygotowuje podstawy legislacyjne dla:

wprowadzenia ograniczeń sprzedaży wybranej żywności w placówkach oświatowych

zakazu reklamowania wybranej żywności dzieciom i młodzieży

wdrożenia mechanizmów fiskalnych prozdrowotnej polityki żywnościowej

wprowadzenia obligatoryjnego oznakowania produktów żywnościowych w tzw. systemie traffic lights, co ułatwi konsumentom (także najmłodszym) podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wybieranych przez nich produktów.

(…) Biorąc pod uwagę fakt, że brak profilaktyki i lekceważenie czynników ryzyka prowadzi do rozwoju m.in. cukrzycy, a w efekcie do wielu powikłań, należy zaznaczyć, że w 2014 r. przewiduje się kontynuację programów zdrowotnych realizowanych w latach 2010-2012, ukierunkowanych na działania i zadania dotyczące profilaktyki i edukacji, jak również programu zdrowotnego w zakresie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia, jako czynników zapobiegających występowaniu m.in. cukrzycy (…).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum