Rekordowa liczba misji

Autor: MAK • • 23 lutego 2012 11:44

W 2011 roku zakończono realizację projektu wymiany floty śmigłowców we wszystkich bazach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ciągu roku śmigłowce LPR-u wykonały łącznie 8833 loty, w tym 6974 do wypadków i nagłych zachorowań oraz 1859 transportów międzyszpitalnych.

Załogi śmigłowcowe spędziły w powietrzu 6569 godzin, ratując ludzkie życie i zdrowie.

Jak informuje Justyna Sochacka, rzecznik prasowy SPZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, poza transportami międzyszpitalnymi, najczęstszymi powodami wezwań śmigłowców ratunkowych była potrzeba pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych (1732).

Pacjenci lotniczego pogotowia to często osoby z zawałem mięśnia sercowego (925), udarem (683), osoby nieprzytomne (681), po upadku z wysokości, w stanie nagłego zatrzymania krążenia, oparzeni, z amputacjami.

O każdej porze

- Rekord dla wszystkich naszych załóg HEMS to wykonanie 50 akcji ratunkowych w ciągu jednego dnia, natomiast poszczególne załogi wykonały maksymalnie 7 lotów w ramach jednego dyżuru. W ubiegłym roku najwięcej, bo 845 misji zrealizowały załogi HEMS Warszawa, druga pod tym względem była baza w Szczecinie (744 misje) - mówi Justyna Sochacka. Dwa samoloty Piaggio stacjonujące w bazie Samolotowego Zespołu Transportowego zrealizowały w minionym roku łącznie 653 loty.

Po upływie niespełna półtora roku od wprowadzenia do służby pierwszego śmigłowca Eurocopter warszawska baza rozpoczęła pełnienie dyżurów w porze nocnej - od kwietnia do godziny 23.00, a od lipca całą dobę. Po zmroku do godziny 23.00 dyżurują również ratownicy z Gdańska (od 8 sierpnia) i Wrocławia (od 5 września).

25 lądowisk

W ubiegłym roku zrealizowano 1456 lotów po zachodzie słońca, w tym 542 loty ratunkowe i 914 lotów szkolnych. Na potrzeby nocnych lotów w całej Polsce wyznaczono już niemal 1000 miejsc gminnych, gdzie przy zabezpieczeniu przez strażaków możliwe jest lądowanie śmigłowca po zachodzie słońca.

W 2011 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego zarejestrowano 25 profesjonalnych lądowisk sanitarnych.

Według Justyny Sochackiej, biorąc pod uwagę, że pod koniec roku 2010 było ich 19, można mówić o dużym zaangażowaniu szpitali w poprawę systemu ratownictwa medycznego, umożliwiającego - dzięki lądowiskom - jeszcze szybsze dotarcie pacjentów bezpośrednio do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum