Realizujemy wyznaczony plan

Autor: Luiza Jakubiak • • 23 lutego 2012 11:17

15 września 2011 roku żywieckie starostwo podpisało ze spółką InterHealth Canada umowę partnerską dotyczącą budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu. - Do 1 września 2012 roku ma nastąpić podpisanie ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi. Planowane oddanie obiektu do użytku wyznaczono na 2015 rok - zapowiada w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada.

Rynek Zdrowia: - Jakie doświadczenie w realizacji projektów w ochronie zdrowia - na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego - posiada InterHealth Canada?

Nasser Massoud: - Projekty w zakresie PPP w ochronie zdrowia realizujemy od początku 2000 roku. Są to dwa rodzaje projektów: jeden koncentruje się głównie na prowadzeniu szpitala, drugi dotyczy budowy placówki, jej doposażenia, a później zarządzania i świadczenia usług medycznych.

Nasze przedsięwzięcia były prowadzone na Bliskim Wschodzie, w Kuwejcie, Dubaju i Abu Dabi.

Wzięliśmy też udział w dwóch projektach w Wielkiej Brytanii, polegających na budowie i zarządzaniu szpitalem chirurgii ortopedycznej oraz wyposażeniu i zarządzaniu drugą placówką medyczną.

Realizowaliśmy również kontrakt na budowę dwóch szpitali na wyspach Turks i Caicos, graniczących z Bahamami. Oba szpitale zostały otwarte w maju 2010 roku - zgodnie z założonym budżetem i terminem - mimo że w trakcie prowadzenia inwestycji obiekty zostały zniszczone przez huragany Hannah i Ike szalejące nad wodami Oceanu Atlantyckiego w 2008 roku.

Obecnie nasza firma realizuje projekt na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w basenie Morza Karaibskiego, oraz finalizuje wspomnianą wcześniej umowę dotyczącą budowy szpitala w Żywcu.

- Umowa partnerska dotycząca budowy żywieckiego szpitala została podpisana, teraz pozostaje czekanie na zakończenie procesu finansowania. Jest pan w tym zakresie optymistą?

- Od 17 lat uczestniczę w realizacji projektów PPP. Byłem zaangażowany w zamknięcie pierwszego projektu PFI (Private Finance Initiative, brytyjski odpowiednik PPP - przyp.

red.) w Wielkiej Brytanii. Projekt dotyczył budowy i zarządzania więzieniem przez prywatnego inwestora.

Zawsze należy być optymistą, jeśli chodzi o projekty PPP. Cała sztuka polega na znalezieniu rozwiązania dobrego dla obu stron. W przypadku projektu budowy szpitala w Żywcu, najłatwiejszą rzeczą w tamtym momencie było w ogóle nie brać w nim udziału... Jednak szybko okazało się, że po drugiej stronie mamy chętnego do współpracy, zaangażowanego partnera publicznego.

Obie strony opracowały strategię, która działała na korzyść każdego partnera. Udało nam się na przykład znaleźć rozwiązanie eliminujące kwestię tzw. opłaty za dostępność*.

Nie do przyjęcia była sytuacja, by taka opłata została wprowadzona i zwiększała zadłużenie partnera publicznego.

Nasz wkład polegał w dużej mierze na wniesieniu doświadczenia w konstruowaniu modeli finansowania tego typu przedsięwzięć. Od początku naszego zaangażowania w projekt w Żywcu rozmawialiśmy z polskimi bankami, żeby zorientować się, w jaki sposób postrzegają finansowanie tego zadania.

Jestem optymistą, jeśli chodzi o zamknięcie finansowe, nie tylko dlatego, że otrzymaliśmy pięć konkretnych ofert związanych z finansowaniem.

Obecnie sytuacja gospodarcza w Europie jest dosyć trudna. Jesteśmy realistami w kwestii tego, co można osiągnąć. Wierzymy jednak, że właśnie nasza współpraca z partnerem publicznym pomogła nam przekonać banki i instytucje finansowe do tego, iż projekt oparty został na silnych podstawach.

Zgodnie z harmonogramem prac zamknięcie finansowe chcemy osiągnąć do 1 września 2012 roku. W tym czasie projekt musi być zapięty na ostatni guzik: mieć pozwolenie na budowę, wyłonionego wykonawcę, tak aby miesiąc później wbić pierwszą łopatę w ziemię. Zatem równolegle ze sprawami finansowymi intensywnie prowadzimy prace nad stroną inżynieryjno-projektową inwestycji.

- Czy finansowanie obejmie cały okres trwania projektu?

- Nie mogę ujawnić szczegółów transakcji, ale rozpatrujemy te propozycje, które mówią o finansowaniu na poziomie 10-20 lat. Wiadomo, że szpitale i inne projekty dotyczące infrastruktury użyteczności publicznej wymagają finansowania długoterminowego i w tym przypadku nie można korzystać z kredytów 3-5-letnich.

- Efekty działalności placówki medycznej w Polsce zależą w dużej mierze od poziomu finansowania w ramach kontraktu z płatnikiem publicznym. Nie zawsze wysokość kontraktu pozwala na zadowalające zarządzanie szpitalem. Czy dokładnie rozpoznali państwo zasady funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce i ocenili ryzyko związane ze świadczeniem usług w tym sektorze?

- Oczywiście, nie dotarlibyśmy do obecnego etapu projektu, gdybyśmy gruntownie nie poznali m.in. zasad, na jakich funkcjonuje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ jest stosunkowo młodą instytucją, jeśli porówna się ją z podobnymi - działającymi np. w Wielkiej Brytanii.

Sam NFZ będzie zapewne musiał przejść zmiany, również strukturalne, aby wspierać rozwój nowych projektów w Polsce, takich jak np. szpital w Żywcu.

Obecnie kontrakt żywieckiego szpitala z Funduszem waha się w granicach 48-49 mln zł rocznie.

Ten poziom finansowania utrzymuje się od lat, z tendencją wzrostową.

Zdajemy sobie sprawę, że publiczny płatnik może w każdej chwili anulować kontrakt lub nie przedłużyć go na kolejny rok. Ale wiemy również, że szpital w Żywcu jest jedyną taką placówką w regionie.

Kiedy NFZ ogłasza konkurs na świadczenie usług szpitalnych w Żywcu, jedyną jednostką, która przystępuje do konkursu, jest tutejszy szpital. Nie ma też na razie planów budowy konkurencyjnej lecznicy.

To gwarantuje nam odnawialność kontraktu.

Co do wysokości przychodów - obecnie nie przekraczają 50 mln złotych. Ale liczymy na to, że nowy budynek, cała infrastruktura i sprzęt, a także nowoczesne zarządzanie spowodują, iż realne stanie się zwiększenie przychodów. Do tego doskonała kadra medyczna i opieka pielęgniarska przyczynią się do tego, że pacjenci będą chcieli się tu leczyć.

- Wiele samorządów trwa w oczekiwaniu na realizację projektu w Żywcu...

- Już otrzymaliśmy zapytania z kilku powiatów, które interesują się tym przedsięwzięciem i gotowe są do rozpoczęcia podobnej procedury.

Na podstawie struktury wypracowanej w Żywcu podobne podejście będzie można zastosować w innych szpitalach.

PPP - MODEL KANADYJSKI

Po podpisaniu ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi inwestor szpitala w Żywcu (InterHealth Canada) zajmie się budową lecznicy, a następnie będzie nią zarządzać do 2042 roku.

Przy okazji żywieckiego projektu warto przypomnieć, że w Kanadzie powstał program PPP Canada z budżetem 1,2 mld dolarów kanadyjskich. To z tego źródła możliwe jest sfinansowane 25% inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w tym kraju.

Kanadyjczycy zaczynali od prostych modeli, wzorując się na doświadczeniach innych państw. Obecnie sami eksportują wizję i know-how partnerstwa. W Kanadzie realizowane są przedsięwzięcia PPP, których stopień skomplikowania zależy od zaangażowania prywatnego podmiotu i ryzyka, jakie na siebie bierze. Najczęściej projekty mają formułę design-build-finance-maintenance, czyli projektowanie, budowa, finansowanie i utrzymanie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum