Ratownicy walczą o własny samorząd

Autor: Jacek Wykowski • • 30 lipca 2017 12:32

Praktycznie wszystkie zawody medyczne mają własny samorząd zawodowy - z wyjątkiem ratowników medycznych. - Nikt nie dba o jakość naszej profesji, deontologię, nie wiemy nawet, ilu nas jest. Obecny protest wykorzystamy jako platformę do walki o izbę, a działania nasilimy po wejściu w życie małej nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym - zapowiada ROMAN BADACH- -ROGOWSKI, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

Ratownicy walczą o własny samorząd

Roman Badach-Rogowski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przypomina, że postulat powołania własnej izby zawodowej obecny jest praktycznie od początku istnienia zawodu ratownika medycznego, czyli od Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

- Walczymy o samorząd zawodowy już niemal 11 lat. Oczywiście własna izba niesie szereg korzyści. Ale fundamentem dążenia do jej powołania jest odzyskanie poczucia sprawiedliwości. Praktycznie wszystkie zawody medyczne, począwszy od lekarzy i pielęgniarek, a skończywszy na psychologach czy fizjoterapeutach, mają własne zawodowe samorządy. Nie chcemy czuć się gorsi - tłumaczy Badach-Rogowski.

Chcemy decydować o sobie sami

Szef KZZPRM, zapytany o powody postulatu powołania zawodowej izby, jednym tchem wymienia co najmniej kilkanaście.

- Niektórzy zarzucają nam, że skoro nie mamy własnego samorządu, to nie jesteśmy zawodem medycznym. A to nieprawda. Przecież samodzielnie wykonujemy świadczenia zdrowotne, podejmujemy medyczne czynności ratunkowe. Na dodatek spełniamy wszelkie wymogi dotyczące zawodu zaufania publicznego, a ten ma prawo do stworzenia samorządu - wyjaśnia.

Badach-Rogowski ubolewa, że obecnie o losie ratowników decydują głównie inne samorządy zawodowe. Podkreśla, że nikt nie dba o jakość i promocję ich zawodu, o ścieżki kariery ratowników, a środowisko jest rozdrobnione na ponad 25 związków zawodowych o przeróżnym rodowodzie.

- To nie związki zawodowe mają pełnić rolę doradcy, chociażby przy procedowaniu różnych ustaw dotyczących ratowników. To zadanie dla izby, związki mają zupełnie inne zadanie - dbają o prawa pracownicze jako takie - wyjaśnia.

Przewodniczący KZZPRM dodaje, że ratownicy nie mają obecnie żadnego przedstawiciela, k tóry występowałby w ich imieniu choćby w sprawach o błędy medyczne. Co więcej - z powodu braku własnej izby są "niepoliczalni".

- Nie wiemy, ilu nas jest. Tych zawodowo czynnych i tych "niepraktykujących". Jak zatem mamy planować funkcjonowanie w systemie? Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy do obsady trzyosobowych zespołów znajdzie się odpowiednia liczba ratowników - narzeka.

Resort mówi "nie, bo nie"

Zapytaliśmy Romana Badacha-Rogowskiego, dlaczego przez tyle lat nie udało się przeforsować w rządzie stworzenia samorządu zawodowego i jak obecny skład resortu zdrowia zapatruje się na tę kwestię.

- Nie wiem, dlaczego się nie udało - przyznaje szczerze szef KZZPRM i dodaje: - Sporo zależy od czasu, szczęścia, sejmowych lobbystów. Trudno określić te mechanizmy. Gdybym je znał, mielibyśmy już izbę - mówi.

Przypomina jednocześnie, że podczas poprzedniej kadencji PSL wnioskowało o powołanie samorządu zawodowego, a Ministerstwo Zdrowia - z aktywnym udziałem ówczesnego wiceministra Piotra Warczyńskiego - przygotowało projekt o samorządzie zawodowym ratowników medycznych.

- Ta kwestia wypływała co jakiś czas, ale finalnie wycofywano się z pomysłu. Teraz resort mówi "nie, bo nie". Nie znam żadnego merytorycznego uzasadnienia tej decyzji - tłumaczy.

Według Badacha-Rogowskiego, powodem niechęci resortu do zapalenia zielonego światła w kwestii ratowniczej izby jest dążenie do zachowania kontroli i - pośrednio - "nieokrzepnięcie" ratowników związane z tym, że są najmłodszym zawodem medycznym.

- W przypadku własnego samorządu, w niektórych kwestiach można by powiedzieć ministerstwu stanowcze "nie". Teraz nie bardzo jest komu - analizuje.

Zwraca uwagę, że argumenty w postaci krótkiego czasu istnienia zawodu czy małej liczby ratowników są nietrafione, bo nie świadczą o roli i jakości ratownictwa medycznego.

Jeśli nie teraz, to kiedy?

Skoro postulat powołania własnego samorządu zawodowego jest i ważny, i podnoszony tak długo, dlaczego nie jest elementem obecnego protestu? Na to pytanie Badach-Rogowski odpowiada krótko: - Bo musieliśmy się skupić na wspólnych postulatach - wyrównania wynagrodzeń do poziomu pielęgniarek, upaństwowienia ratownictwa i jak najszybszego rozpoczęcia procedowania dużej nowelizacji ustawy. Musi być zachowana określona chronologia.

Wyjaśnia, że dopiero wówczas, gdy mała nowelizacja ustawy o ratownictwie wejdzie w życie i zacznie się dyskusja nad dużą nowelą, będzie stosowna okazja do walki o własny samorząd.

- Trwający obecnie protest jest dla nas korzystny również w świetle planowanej izby zawodowej. Dlaczego? Bo buduje bardzo dobrą platformę do przyszłej dyskusji. Jesteśmy widoczni w mediach, kilka postulatów już nam się udało wywalczyć. Zaczynają się nami interesować posłowie, stworzyliśmy wspólne dla wszystkich ratowników porozumienie protestacyjne - tłumaczy Badach-Rogowski.

Wyraża nadzieję, że resort zdrowia to wszystko widzi i "dojrzewa do poważnej rozmowy merytorycznej, a nie tylko z pozycji siły". - Nie ulega żadnej wątpliwości, że nadal będziemy zabiegać o własny samorząd zawodowy. Kropla drąży skałę - kończy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum