Raport mówi nawet o 730 mln zł

Autor: PAP, MAK • • 20 lutego 2013 13:55

Koszty bezpośrednie wywołane w Polsce przez grypę sięgają w skali roku od 43,5 mln do nawet 730 mln zł - wskazuje raport firmy Ernst & Young przedstawiony 29 stycznia w Warszawie.

Największe koszty - wynoszące 730 mln zł - notowane są, gdy dojdzie do wybuchu epidemii grypy - przyjęto w raporcie. Gdy nie ma epidemii, a dochodzi jedynie do wzrostu zakażeń, skutki finansowe grypy sięgają 43,5 mln zł. - Znacznie większe są koszty pośrednie grypy - mówił dr Andrzej Torój z Ernst & Young. Z wyliczeń firmy wynika, że w roku, w którym doszło jedynie do wzrostu zachorowań, przekraczają one 800 mln zł. W przypadku wybuchu epidemii szybują natomiast do nawet 4,3 mld zł. Oszacowania częstotliwości występowania epidemii grypy w Polsce przyjęto na podstawie danych NFZ, ZUS oraz opracowań eksperckich. Koszty pośrednie aż w 75% spowodowane są przez powikłania pogrypowe, które w statystykach medycznych nie zawsze ujmuje się jako skutki zdrowotne wywołane zakażeniem grypą.

Zwiększają one ogólne koszty leczenia, absencję w pracy oraz potrzebę opieki nad chorymi przez ich najbliższych, co skutkuje mniejszą wydajnością pracowników.

Raport sugeruje, że skutki finansowe grypy można zmniejszyć upowszechnieniem szczepień przeciwgrypowych. Jego autorzy obliczyli, że gdyby w Polsce zaszczepiło się 20% populacji, można byłoby uzyskać korzyści netto sięgające 90 mln zł w tych latach, w których odnotowano jedynie wzrost zachorowań na grypę.

W obecnym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,8% Polaków, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum