Przyszłość protonoterapii w Polsce

Autor: MAK • • 14 lipca 2015 10:28

Projektowi INPRONKO (Zintegrowany, Wielodyscyplinarny System Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych) poświęcona była debata, która odbyła się w Warszawie 27 maja br.

Przyszłość protonoterapii w Polsce

W projekt zaangażowanych jest pięć województw: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie. Projekt, dzięki poprawie dostępności i integracji świadczeń radioterapii, zwiększy skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów w wieku dziecięcym.

Dla realizacji projektu została utworzona Rada Programowa, której przewodniczy prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Szansa rozwoju

- Oczywistą zaletą projektu jest poprawa wyleczalności z choroby cywilizacyjnej, jaką są nowotwory, to już samo w sobie jest powodem do działania. Chodzi ponadto o stworzenie miejsc pracy, perspektyw rozwoju dla młodych ludzi - lekarzy, fizyków. Nie ma postępu cywilizacyjnego bez finansowania i rozwoju nauki - powiedział prof. Jacek Fijuth.

Zdaniem dr. Michała Falco, kierownika oddziału klinicznego radioterapii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, dzięki projektowi w tej formie dojdzie do unifikacji procedur na terenie województw Polski Zachodniej, a kolejnymi ważnymi aspektami są dostęp pacjentów do diagnostyki oraz zastrzyk finansowy dla centrów onkologicznych.

Zaangażowanie w projekt wyrazili obecni na spotkaniu przedstawiciele województw. - Województwo opolskie jest zainteresowane udziałem w tym projekcie, ponieważ jest to szansa rozwoju radioterapii, poprawy skuteczności leczenia i wprowadzenia nowej jakości w medycynie - deklarował Roman Kolek, wicemarszałek woj. opolskiego.

Radioterapię protonową stosuje się (i jest ona refinansowana przez publicznych ubezpieczycieli) w Europie i Ameryce Północnej do leczenia guzów mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworów u dzieci, a także w lokalizacjach, w których guz nowotworowy jest położony bardzo blisko narządów krytycznych.

Potrzeby są większe

W Polsce działa obecnie jeden ośrodek protonoterapii - Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W 2013 roku NFZ na leczenie protonami przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 roku -2 mln 415 tys. i taką samą kwotę w 2015 roku. Od 2013 roku do końca kwietnia 2015 z leczenia terapią protonową skorzystało 81 osób.

To wszystko wciąż za mało, aby każdy polski pacjent mógł być leczony w Polsce. Szacuje się, że około 70 proc. chorych na nowotwory złośliwe będzie w pewnym okresie swojej choroby leczonych z zastosowaniem napromieniania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum