Przybywa skutecznych terapii, gorzej z ich dostępnością

Autor: Wojciech Kuta • • 07 grudnia 2017 13:24

Informuje, że szacunkowo można przyjąć, iż w ciągu roku do immunoterapii kwalifikowałoby się ok. 1500 chorych z płaskonabłonkowym NDRP, z których korzyść z leczenia odniosłoby ok. 30% leczonych. - To naprawdę dużo w porównaniu z chemioterapią drugiej linii, która jest skuteczna tylko u 10% chorych - zaznacza profesor.

Zwraca uwagę, że obciążenie budżetu nie będzie więc szczególnie duże: - Korzyść u tych 30% pacjentów polega m.in. na długotrwałych, wielomiesięcznych remisjach, a u kilku procent to nawet 2-4-letnie okresy bez progresji choroby. Przy chemioterapii drugiej linii takie wyniki są nieosiągalne, a okres przeżycia to przeciętnie 4-6 miesięcy. Tego, kto odniesie korzyść z zastosowania immunoterapii, nie dowiemy się oczywiście, jeśli nie zastosujemy jej u wszystkich chorych na raka płaskonabłonkowego zakwalifikowanych do tego leczenia - podkreśla specjalista.

Bariera cenowa

- Niestety, mimo że od 2015 r. w Unii Europejskiej, a więc także w naszym kraju, są zarejestrowane leki dające opisane korzyści, w Polsce dla zdecydowanej większości pacjentów są one, ze względu na barierę cenową, praktycznie niedostępne. W przypadku immunoterapii to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych co 2-3 tygodnie, co najmniej przez dwa miesiące - informuje prof. Krawczyk.

Przypomina, że nakłady na programy lekowe na przykład w raku piersi są obecnie zdecydowanie większe niż w raku płuca: - Publiczne nakłady w ramach programów lekowych dla pacjentów z rakiem płuca stanowią obecnie zaledwie 2-3% wydatków płatnika na wszystkie innowacyjne terapie w onkologii! - zaznacza.

Dlaczego tak się dzieje? - Jednym z powodów jest brak silnego lobby ze strony zarówno pacjentów z rakiem płuca, jak i lekarzy. Ruch Amazonek jest przykładem sukcesu działań w zakresie budowania społecznej świadomości dotyczącej raka piersi. Dlatego, w przypadku chorych z rakiem płuca, bardzo ważne są takie przedsięwzięcia jak np. Forum Raka Płuca, będące plat formą współpracy między środowiskiem medycznym a organizacjami pacjentów. Kampanie społeczne i edukacyjne są równie istotne jak rozmowy z decydentami - konkluduje prof. Paweł Krawczyk.

Rak płuca nie jest medialny

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum