Przeszczepienia płuc w Wiedniu nie polskich pacjentów

Autor: JJ • • 03 marca 2012 11:46

Od stycznia 2012 roku Wiedeńska Klinika AKH, jeden z największych ośrodków przeszczepiających płuca w Europie, odmawia kwalifikowania do przeszczepienia płuc pacjentów z Polski. Przyczyną jest brak członkostwa Polski w Eurotransplancie.

Brak dostępu do leczenia transplantacyjnego w Wiedniu stawia w dramatycznym położeniu chorych na mukowiscydozę i ich lekarzy, którzy muszą szukać dla chorych nowych ośrodków. Pod koniec grudnia 2011 r. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zostało poinformowane przez zaniepokojonych pacjentów i lekarzy, że klinika AKH we Wiedniu, ośrodek, który wykonywał dotąd większość zabiegów transplantacji płuc u chorych na mukowiscydozę, odmawia przyjmowania polskich chorych, argumentując to brakiem członkostwa Polski w Eurotransplancie. 15 stycznia br. minęło 6 lat, od kiedy polscy chorzy na mukowiscydozę uzyskali możliwość leczenia transplantacyjnego w klinice AKH w Wiedniu. W 2006 r. doszło do pierwszego udanego przeszczepienia płuc u Polki cierpiącej na tę chorobę.

W latach 2006-10 Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą pozyskało sponsora, który pokrył koszty 12 takich operacji w wiedeńskim ośrodku, a od 2010 roku część zabiegów była finansowana również przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki przeszczepieniom płuc uratowano życie 19 młodych ludzi.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum