Przekształcenia szpitali: to już jest koniec?

Autor: RR • • 04 stycznia 2016 12:10

Polityczny klimat dla przekształceń szpitali w spółki nie jest dobry. Komercjalizacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wyhamuje. PiS ostro krytykuje jej podstawy prawne - ustawę o działalności leczniczej, co można odczytać jako zapowiedź zmian ustawowych w kierunku zablokowania przekształceń.

Jasno mówił o tym Tomasz Latos (PiS) - b. szef sejmowej komisji zdrowia, a obecnie jej wiceprzewodniczący - w czasie wystąpień po sejmowym exposé Beaty Szydło.

Komentując jej słowa, że ochrona zdrowia nie może być nastawiona na zysk, a szpital nie może być przedsiębiorstwem, przypomniał, że w programie PiS wspominano wielokrotnie, że jednym ze źródeł zła, które dzieje się w ochronie zdrowia, jest ustawa o działalności leczniczej, w której wpisano nadrzędną rolę zysku i ekonomii nad dobrem pacjenta.

Przyszłość jest niepewna

Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, zauważa w Rzeczpospolitej, że w takiej sytuacji niewielu polityków czy samorządowców zdecyduje się na tak ryzykowną decyzję, jaką jest likwidacja lub komercjalizacja szpitala.

Gazeta przypomina też najnowszy raport firmy badawczej PMR. Wynika z niego, że spośród 540 lecznic publicznych (wyłączając szpitale o charakterze wyłącznie uzdrowiskowym, rehabilitacyjnym itp.) tylko 7 proc. zamierza w najbliższym czasie przekształcić się w spółki prawa handlowego.

Marek Wójcik, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, dziwi się, że planuje się przekształcenia nawet w tak skromnym zakresie, bo "przyszłość jest niepewna". Jego zdaniem na znaczeniu będą zyskiwały duże, wojewódzkie szpitale i do nich będzie skierowany strumień pieniędzy.

Dodajmy, że takie przekierowanie środków byłoby zgodne z powrotem do lansowanej przez PiS koncepcji sieci szpitali, a ponadto zostanie wymuszone realiami finansowymi. Marek Wójcik uważa, że może zabraknąć pieniędzy na zapłatę za świadczenia dla małych powiatowych szpitali, gdyż pieniądze pójdą na podwyżki dla pielęgniarek.

Nie ma jednej przyczyny

Jak wynika z najnowszego raportu firmy PMR "Rynek szpitali publicznych w Polsce 2015" (patrz ramka) w kraju działa obecnie około 540 publicznych szpitali (wyłączając szpitale o charakterze wyłącznie uzdrowiskowym, rehabilitacyjnym itp.)

Coraz mniej szpitali publicznych planuje przekształcenie. Obecnie taki zamiar deklaruje 7% publicznych lecznic, w 2012 r. było to 27%.

Spadek ten - jak oceniają eksperci PMR - po pierwsze wynika z faktu, że część szpitali w międzyczasie już się przekształciła. Również część szpitali w tej chwili nie kwalifikuje się do przekształcenia z powodu dobrych wyników finansowych. Część przedstawicieli szpitali uważa z kolei, że forma prawna nie ma wpływu na zarządzanie i wynik finansowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum