Prywatne lecznice są dyskryminowane

Autor: RZ • • 08 maja 2015 15:56

Od dawna postulujemy wycenę procedur medycznych przez apolityczną, niezależną od MZ i NFZ agencję. Jeśli wszystkie działania medyczne wycenione byłyby prawidłowo, to tylko źle zarządzane placówki - prywatne lub publiczne - miałyby kłopoty.

Prywatne lecznice są dyskryminowane

Prywatny rynek szpitalny jest bardzo mały. Stanowi mniej niż 10% systemu w Polsce i nie jest w stanie w jakikolwiek sposób zagrozić pozycji szpitalnego sektora publicznego. Jednak gdy brakuje pieniędzy w całym systemie, urzędnicy i właściciele szpitali publicznych chcą wyrwać nawet te kontraktowe resztki z sektora prywatnego.

Publiczne lecznice zadłużają się i co jakiś czas trzeba je oddłużać. Jednak zamiast wprowadzać zasadnicze reformy, blokuje się administracyjnie rozwój sektora prywatnego, żeby nie mógł aplikować o kontrakty. Przykładem są przepisy mówiące o preferowaniu w kontraktowaniu podmiotów świadczących kompleksowe leczenie. Brzmi to atrakcyjnie, ale co oznacza?

Myślę, że zgodzimy się co do tego, że pacjentowi, który ma mieć operację ortopedyczną czy okulistyczną, jest wszystko jedno, ile oddziałów jest w szpitalu, w którym się leczy. Nie skorzysta z całej oferty. Tymczasem jakiś urzędnik wpadł na pomysł, żeby utrącić małe lecznice i wprowadził zarządzenie o kompleksowości, które preferuje podmioty oferujące całą gamę świadczeń w jednym szpitalu.

Tego typu jednostki potrzebne są pacjentom po wypadkach, np. z obrażeniem wielonarządowym. Tylko że znacznie częściej ulegamy chorobom, a nie wypadkom. Szpital okulistyczny nie dostanie więc kontraktu, bo nie zapewnia kompleksowego leczenia.

Co robią w tej sytuacji publiczne szpitale? Łączą się, żeby uzyskać jeszcze wyższy poziom kompleksowości.

W Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Szpitali Prywatnych mówimy, że należy postawić nie na kryterium kompleksowości, lecz jakości. Utrzymywanie obecnego modelu szpitalnictwa oznacza fatalną przyszłość dla prywatnych placówek. Dyrektorzy regionalnych oddziałów NFZ wysyłają sygnały, że wiele prywatnych placówek kontraktów może nie otrzymać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum