Protest w fazie pełzającej

Autor: KAW • • 17 maja 2008 15:00

Lekarze i pielęgniarki zapowiadają: - Nie złożyliśmy broni w batalii o wyższe płace.

20 sierpnia - trzy miesiące po rozpoczęciu akcji strajkowej lekarzy - protest w części szpitali został zawieszony.
W niektórych placówkach zawierane są porozumienia płacowe. Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w kilkudziesięciu szpitalach trwa akcja - lekarze pracują tam m.in. w trybie ostrego dyżuru, a w ok. 70 lekarze złożyli wypowiedzenia.
Według resortu zdrowia wypowiedzenia złożyło ok. 3,5 tys. na na 120 tys. lekarzy.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha ocenia, że sytuacja powoli się normalizuje, m.in. dzięki działaniom dyrektorów i podpisywaniu porozumień z lekarzami.

W regionach

Według Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w woj. śląskim czynną akcję strajkową prowadziły 34 szpitale. Według śląskiego OZZL, strajki zakończyły się porozumieniami i ugodami w ok. 30 szpitalach i ZOZach.
W 12 szpitalach 486 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy.
Głodówkę prowadzili lekarze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 3 w Rybniku; uczestniczyło w niej w sumie 40 lekarzy. Protest zakończył się 18 sierpnia podpisaniem porozumienia lekarzy z dyrekcją.
W chwili zamykania tego numeru RZ (20 sierpnia), na Mazowszu strajkowały 33 szpitale, a ponad 420 lekarzy złożyło wymówienia z pracy ze skutkiem od 1 października. W Łódzkiem protest trwał w 13 spośród 52 szpitali, w Świętokrzyskiem strajkowało 11 z 24 szpitali.
Na Podkarpaciu strajk trwał w dwóch z 23 szpitali. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie lekarze przyjmują pacjentów, ale nie wypełniają dokumentacji.

Znowu staną namioty?

Pod koniec sierpnia miało się odbyć posiedzenie komitetu strajkowego lekarzy.
Podczas spotkania zaplanowano omówienie stanu akcji protestacyjnej i zwalniania się z pracy przez lekarzy oraz dalsze działania, m.in. zachowanie OZZL wobec przedterminowych wyborów do parlamentu.
Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, zapewnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia (czyt. też str. 86-89), że również pielęgniarki nie zakończyły walki o swoje. Na 22-24 sierpnia, czyli w czasie powakacyjnego posiedzenia Sejmu, OZZPiP zapowiada pikietę informacyjną pod Sejmem, gdzie rozbije kilka namiotów - na co związek dostał już pozwolenie.
Kolejna pikieta we wrześniu, podczas następnego posiedzenia Sejmu.

Do skutku

- Jeśli ta pikieta nie odniesie skutku, można spodziewać się wspólnej manifestacji różnych związków zawodowych - zrzeszonych w Forum Związków Zawodowych, a także m.in. OPZZ, samorządów pielęgniarskich i lekarskich - powiedziała nam Dorota Gardias. Przypomniała zarazem, że podczas lipcowych negocjacji rząd nie był w stanie zagwarantować ustawowego wzrostu płac wszystkich pielęgniarek i położnych w IV kwartale 2007 r. ani stworzyć systemu tzw. kroczących podwyżek w latach następnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum