Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest gotowy

Autor: MAK • • 09 kwietnia 2015 10:39

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym niebawem trafi do konsultacji społecznych, a po kolejnych 30 dniach do Sejmu - poinformowała 17 lutego premier Ewa Kopacz.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest gotowy

Jak dodała premier, wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która pod koniec grudnia ub.r. została powołana na stanowisko pełnomocniczki rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym w resorcie zdrowia, dostarczyła jej kompletny projekt ustawy 16 lutego.

Po wstępnej analizie

tego projektu uważam, że to jest dobry projekt. Warto mieć tę ustawę. Będzie przełomem, jeśli chodzi o polski system ochrony zdrowia - podkreśliła Ewa Kopacz.

Premier dodała, że niezależnie od konsultacji społecznych, Beata Małecka-Libera planuje zorganizować kilkanaście spotkań, aby rozmawiać o tym projekcie z różnymi środowiskami.

Kopacz zaznaczyła, że do projektu ustawy dołączony jest dokument w formie rozporządzenia dotyczącego Narodowego Programu Zdrowia (obecny kończy się w tym roku - PAP), w którym opisane jest jego finansowanie - m.in. z wpływów pochodzących z realizacji ustawy hazardowej i ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

- Pani minister chce, aby 250 mln zł (rocznie), które są w Narodowym Programie Walki z Rakiem, jak również pieniądze, które do tej pory były z tzw. ustawy hazardowej i tzw. ustawy walki z narkotykami - miały jeden wspólny koszyk. Narodowy Program Zdrowia był finansowany dokładnie z tych pieniędzy - przypomniała Ewa Kopacz.

Jak mówiła, zasadność wydawania pieniędzy z Narodowego Programu Walki z Rakiem była poddawana w wątpliwość przez różne instytucje. Jednak - jak zaznaczyła - bardziej "opłacalne jest inwestowanie pieniędzy w profilaktykę niż potem w medycynę naprawczą. Więc tego rodzaju aspekty również są opisane w tym Narodowym Programie Zdrowia".

Start w 2016 roku?

Beata Małecka-Libera, która 17 lutego uczestniczyła w zorganizowanej w Senacie debacie pt. "Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się starzeć", powiedziała, że nowy Narodowy Program Zdrowia dotyczyć będzie nie tyle działań obejmujących konkretne schorzenia, ale czynników ryzyka. W tym kontekście wymieniła m.in. otyłość, nadciśnienie oraz papierosy i alkohol.

Dodała, że główny nacisk resort zdrowia chce położyć na stworzenie rozwiązań profilaktyczno-edukacyjnych. Jak oceniła, dotychczasowe działania profilaktyczne nie przyniosły spodziewanego efektu, bo programy zdrowotne, które są realizowane zarówno centralnie, jak i w samorządach, nie są spójne, brak im kontynuacji i oceny.

- To są właśnie te wyzwania, które chcemy podjąć w najbliższym czasie poprzez ustawę, ale przede wszystkim przez Narodowy Program Zdrowia - powiedziała.

Pytana przez PAP o datę wejścia w życie ustawy o zdrowiu publicznym powiedziała, że ma to być początek 2016 r.

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma m.in. zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany. W tej chwili część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia czy Sanepid; są też instytucje zajmujące się pojedynczymi problemami, np. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

24 lutego założenia projektu ustawy o zdrowiu publicznym zostały przedstawione członkom rady naukowej przy ministrze zdrowia. Nad założeniami ustawy pracuje też zespół powołany przy Ministerstwie Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum