Projekt czeka na konsultacje zewnętrzne

Autor: MAK • • 21 stycznia 2010 15:22

Nie będzie obowiązkowej mammografii i cytologii od początku 2010 roku

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło w grudniu 2009 r. przekazać do konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych. Rozporządzenie jest wciąż w konsultacjach wewnętrznych MZ. Oznacza to, że nie zacznie obowiązywać od początku 2010 roku - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo prace nad wprowadzeniem obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych rozpoczęło jeszcze w pierwszej połowie 2009 roku. W trakcie prac resort zdecydował, że to NFZ będzie za te badania płacił (około 80 mln zł rocznie). Pieniądze na ten cel mają pochodzić z niewykorzystanych środków na profilaktyczne badania zdrowotne.

Z danych NFZ wynik a, że co roku nawet 70% środków przewidzianych na takie badania jest niewykorzystywanych. Według projektu obowiązek wykonywania badań obejmie tylko te kobiety, które w momencie podejmowania pracy nie posiadałyby wyników badań mammograficznych lub cytologicznych wykonanych w ramach bezpłatnych programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ.

Pracujące kobiety będą poddawać się badaniom raz na dwa lata. Obowiązek ten ma być nałożony na pracujące Polki, które mają od 25 do 59 lat (cytologia), natomiast na mammografię mają być wysyłane pracownice w wieku 50-69 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum