Prognozy ekspertów są ostrożne

Autor: AK • • 12 lutego 2009 13:57

Czy kryzys zapuka do prywatnych firm medycznych

Aż o 30% wzrosły w ubiegłym roku obroty prywatnych sieci medycznych. Mimo że NFZ zwiększa wydatki na leczenie, wydajemy coraz więcej pieniędzy na prywatną opiekę zdrowotną.
Jednak kryzys może zmniejszyć popyt na usługi prywatne.

Sukces 2008 r.

- W tym roku jednak kryzys może prywatne centra zmusić do zmiany strategii: rozpocznie się walka o indywidualnych klientów - podaje Rzeczpospolita.
Dokładne ubiegłoroczne wyniki głównych graczy na rynku będą znane dopiero na wiosnę. Z ustaleń Rzeczpospolitej wynika jednak, że są imponujące.
Przykładowo, grupa Lux-Med (Lux-Med, CM LIM, Medycyna Rodzinna, Promedis) prognozuje wzrost przychodów dla pierwszej z tych spółek na poziomie 38,3%. Dobrych wyników spodziewa się też Enel-Med.
Rok 2009 może jednak zasadniczo zmienić sytuację. Adam Kruszewski, ekspert rynku medycznego, uważa, że większość prywatnych centrów medycznych - zarówno żyjących ze sprzedaży abonamentów, jak i kontraktów z NFZ - odczuje stagnację.

Będzie weryfi kacja?

- Jeśli uda się im utrzymać dwucyfrowy wzrost przychodów - na poziomie 10%, poczytywałbym to za sukces - uważa Kruszewski. - Nawet jeśli objawów kryzysu nie widać jeszcze w Polsce, centrale zagranicznych koncernów - główni klienci abonamentowi - już zaciskają pasa.
Według firmy badawczej PMR, w ubiegłym roku cały rynek prywatnych usług medycznych (łącznie m.in. z wydatkami na leczenie w gabinetach lekarzy specjalistów) wart był 25 mld zł. Analitycy przewidują, że w kolejnych latach segment ten będzie się dalej rozwijał, ale już nie w tak szybkim tempie.
W 2009 r. dynamika może sięgnąć 9%, a w 2010 - 10%.
Kryzys gospodarczy najprawdopodobniej może jednak zmusić specjalistów do zweryfikowania tych prognoz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum