Próba monopolizacji dostępności

Autor: RZ • • 22 listopada 2012 11:08

Z niezmiennym zdziwieniem obserwuję co roku podejmowane przez samorząd aptekarski próby monopolizacji dostępności szczepionek zalecanych tylko w aptekach. Niezmiennie też uważam, że pozbawione są one podstawy prawnej.

Próba monopolizacji dostępności

Mec. Paulina Kieszkowska - -Knapik, partner w kancelarii Baker McKenzie

Dla mnie sprawa jest jasna. Skoro państwo polskie nie pokrywa kosztów szczepionek zalecanych (świadczeniem gwarantowanym jest jedynie czynność szczepienia), to powinno popierać wszystkie działania ograniczające obciążenia pacjenta - finansowe, logistyczne, czasowe. Taki jest sens orzecznictwa konstytucyjnego w sprawie zdrowia: leczenie nie musi być za darmo, ale państwo ma je ułatwiać, a nie utrudniać.

Pacjent powinien mieć wybór - czy chce szczepionkę kupić, czy też chce się od razu zaszczepić. Interpretacja prawa, jakiej domagają się aptekarze, gwarantując sobie monopol na szczepionki zalecane, narusza tę zasadę.

Organy administracji nie powinny jej popierać.

Dlaczego? Bo lepiej się zaszczepić w ZOZ-ie przy okazji jednej wizyty częściowo finansowanej przez NFZ, a częściowo przez pacjenta, niż w pierwszej kolejności iść po receptę do lekarza, potem iść z nią do apteki, aby kupić szczepionkę, a następnie wrócić do lekarza ze szczepionką, by tam dostać "gwarantowane świadczenie szczepienia". Skoro odpowiedź jest tak oczywista, to dlaczego nie zamyka dyskusji?

Ta dyskusja karmi się złą jakością prawa regulującego szczepienia, niedbałością definicyjną i wielością aktów prawnych regulujących te kwestie. Ale to nie stoi na przeszkodzie logicznemu myśleniu. Do czego w końcu służy wykładania prawa? Do takiej jego interpretacji, aby nie zgubić sensu danej normy. Pacjent ma dostać zarejestrowaną, dobrą jakościowo (właściwie przechowywaną) szczepionkę. Wbrew temu, co twierdzą aptekarze, zgodnie z prawem szczepionkę pacjent może dostać albo w aptece, albo w ZOZ-ie. Każde z tych miejsc podlega normom bezpieczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum