OPR. MAK, PAP | 05-12-2017 15:17

Prezydent: reforma ochrony zdrowia nie w jednej kadencji

To jest proces niezwykle trudny. Obawiam się, że pewnie nie da się go zrealizować w czasie jednej kadencji parlamentu. Z uwagi na obiektywne kwestie będzie realizowany znacznie dłużej - ocenił prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, komentując zmiany w ochronie zdrowia.

- Pan minister (Konstanty Radziwiłł - PAP) na polecenie pani premier zgodnie z programem, który był przyjęty od samego początku, na te zmiany się zdecydował. One być może idą za wolno, ale idą. I nad tymi zmianami praca trwa - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał też przyjętą ustawę regulującą wynagrodzenia minimalne pracowników medycznych. - Zawracam uwagę Radzie Dialogu Społecznego, że to było podwyższenie większe, niż proponowała Rada - powiedział.

Wskazał, że wydatki powinny być zwiększane nie tylko na ochronę zdrowia, ale także na inne dziedziny, np. obronność. - Trzeba zwiększać wydatki na ochronę zdrowia. Rząd zaproponował ustawę, w trochę wolniejszym tempie zwiększającą tę kwotę, niż państwo proponowaliście, ale jednak zwiększającą - powiedział.

- Proszę o wyrozumiałość w ramach Rady Dialogu Społecznego, żeby to był dialog, a nie lista żądań. Bo listę żądań zawsze można wystawić, natomiast kwestią rzeczywistego dialogowania jest to, żeby postawić je w taki sposób, aby one były realizowalne - podkreślał prezydent.