×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: skorzystają z partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie szpitala

Autor: DM23 lutego 2012 10:59

Samorząd województwa wielkopolskiego będzie szukał prywatnego partnera do realizacji inwestycji - budowy szpitala pediatrycznego w Poznaniu - poinformował portal rynekzdrowia.pl Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Poznań: skorzystają z partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wybudowanie szpitala dla matki i dziecka w Poznaniu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), będzie jednym z głównych zadań inwestycyjnych samorządu województwa.

Chętnych nie brakuje Według Leszka Wojtasiaka, jest już około 10 firm zagranicznych zainteresowanych takim partnerstwem oraz 5 firm z Polski. Samorząd nie może jednak prowadzić rozmów na temat PPP, dopóki nie wyjaśni się sprawa własności działki pod inwestycję.

Leszek Wojtasiak deklaruje, że zarząd województwa podtrzymuje chęć budowy szpitala pediatrycznego w lokalizacji, która od miesięcy jest uzgadniana z wieloma instytucjami w Poznaniu. O ile przed laty nowy szpital pediatryczny miał być budowany na terenie zajmowanym obecnie przez mały parking przed szpitalem miejskim, to obecnie planowana jest lokalizacja z tyłu tej placówki, na 4-hektarowej działce.

Wniosek o warunki lokalizacyjne dla nowego szpitala dla matki i dziecka już złożyła w Urzędzie Miasta w Poznaniu spółka samorządowa Szpitale Wielkopolski. Nowa lecznica miałaby przejąć zadania dwóch placówek dotychczas działających w mieście i okolicach: Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem i Szpitala Rehabilitacyjnego w Kiekrzu koło Poznania.

Leszek Wojtasiak wyjaśnia nam, że od kilku miesięcy samorząd prowadzi uzgodnienia w sprawie budowy szpitala pediatrycznego. Jak zapewnia wicemarszałek, jest już konsensus co do spraw wodno-kanalizacyjnych, a także w kwestii ogrzewania placówki oraz dostarczenia energii elektrycznej.

Według naszego rozmówcy, lokalizacja jest również po uzgodnieniach z Zarządem Dróg Miejskich, Sanepidem i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

- Z prezydentem Poznania rozmawiałem na temat możliwych procedur przekazania działki samorządowej spółce Szpitale Wielkopolskie, która realizuje budowę nowej lecznicy. Rozważamy wybranie takiego rozwiązania, które skróci czas procedowania - przyznaje Leszek Wojtasiak.

Jak przekazać działkę Niewykluczone są takie formy przekazania działki pod budowę szpitala, jak sprzedaż z bonifikatą, przekazanie na cele statutowe czy wejście miasta aportem do spółki Szpitale Wielkopolskie.

- Dostrzegamy potrzebę budowy szpitala i jesteśmy otwarci na wszystkie możliwe scenariusze. Nie wykluczamy żadnego rozwiązania - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Szpytko, rzeczniczka Urzędu Miasta Poznań. Zapewnia, że władze miasta są przychylnie nastawione do tej inwestycji i z pewnością będą współpracować w tej sprawie z samorządem wojewódzkim.

- Będziemy poszukiwać optymalnych rozwiązań, jednak żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - dodaje Anna Szpytko.

Jak tłumaczy Leszek Wojtasiak, w momencie kiedy spółka Szpitale Wielkopolski będzie już właścicielem działki pod inwestycję, wówczas rozpocznie proces poszukiwania partnera prywatnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze