×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznać pacjenta i jego rodzinę

Autor: Katarzyna Gubała22 listopada 2017 09:43

Rozmowa z DOROTĄ PAWŁOWSKĄ, dyrektorem operacyjnym Nutrimed Polska Sp. z o.o.

Poznać pacjenta i jego rodzinę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek Zdrowia: - Na czym polega holistyczne podejście do pacjenta w zakresie żywienia dojelitowego w warunkach domowych?

Dorota Pawłowska:- Nutrimed Sp. z o.o. to nie tylko prywatny świadczeniodawca realizujący, na podstawie kontraktu z NFZ, usługę żywienia dojelitowego w warunkach domowych. To przede wszystkim firma, która wdraża wiele innowacyjnych usług i rozwiązań z myślą o swoich pacjentach i ich opiekunach. W Nutrimedzie wierzymy, że jednym z czynników skutecznej i satysfakcjonującej wszystkie strony opieki jest znajomość pacjenta oraz jego rodziny.

Organizacja pracy całego zespołu medycznego jest jednym z dobrych przykładów.

W związku z tym pracę lekarzy i pielęgniarek zorganizowaliśmy w zespołach, koordynowanych przez menedżerów służby zdrowia. Opiekujący się pacjentem zespół lekarsko-pielęgniarski jest przeznaczony dla konkretnego pacjenta i nie ulega zmianom, co sprzyja dobremu kontaktowi na linii personel medyczny - pacjent/opiekun i daje gwarancję jak najlepszego poznania potrzeb i wymagań pacjenta i dostosowania świadczonego serwisu do potrzeb.

Prowadzona przez wykwalifikowaną pielęgniarkę infolinia to z kolei gwarancja, że jesteśmy blisko wszystkich naszych pacjentów, znamy ich problemy i wiemy, jak na nie odpowiadać. Codziennością są również w Nutrimedzie szkolenia z opieki nad pacjentem żywionym dojelitowo w warunkach domowych, jakie prowadzimy dla rodzin naszych chorych oraz podnoszenie kompetencji naszego zespołu medycznego w zakresie rozwoju umiejętności komunikacji z pacjentem. Dzieciom wymagającym całodobowego żywienia przy zachowanym aktywnym trybie życia oferujemy przenośne pompy wraz ze specjalnie przygotowanym plecakiem na dietę i sprzęt zapewniający zarówno komfort, jak i dyskrecję podaży w środowisku nastolatków.

Każdego roku pracownicy Nutrimedu przygotowują dla swoich najmłodszych podopiecznych specjalne paczki mikołajkowe, zawierające m.in. sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie dzieci oraz ich opiekunów (np. poduszki rehabilitacyjne, nawilżacze powietrza, masażery). Dzięki temu dodatkowo podnosimy standard opieki nad pacjentami, których potrzeby wykraczają poza możliwości pakietu oferowanego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obecnie wysokospecjalistyczną kadrę medyczną spółki tworzy 240 osób, które posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pacjentów w warunkach domowych. Z pełną odpowiedzialnością mogę więc stwierdzić, że Nutrimed cechuje holistyczne podejście zarówno do pacjenta, jak również zarządzania budżetem NFZ.

- Czy pacjenci mają wystarczający dostęp do finansowania ze środków publicznych (NFZ) żywienia dojelitowego w domu?

- Obecnie opieką żywieniową, w ramach żywienia dojelitowego w warunkach domowych w Polsce, objętych jest ok. 6000 pacjentów. Jako świadczeniodawca prowadzący działalność od wielu lat zauważamy i doceniamy, że budżet NFZ na to świadczenie systematycznie się zwiększa. Jeśli jednak spojrzymy na dane z innych krajów, szybko okaże się, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Efektywność kosztowa opieki domowej dla systemu ochrony zdrowia jest niepodważalna.

"Całkowity koszt utrzymania przy życiu chorego wymagającego żywienia dojelitowego jest w warunkach domowych o 70-80% tańszy niż w szpitalu" (Załącznik nr 4 do zarządzenia Nr 88/2013/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 18 grudnia 2013 r., Opis Przedmiotu Umowy Część F - Opis świadczenia Żywienie Dojelitowe w Warunkach Domowych - przyp. red.). To oszczędność dla płatnika, w tym m.in. NFZ oraz szpitala, a dla pacjenta i jego rodziny komfort i bezpieczeństwo.

Wzrost ś wiadomości k adry medycznej, dostrzegającej niekwestionowane zalety opieki domowej oraz samych pacjentów, powoduje jednak, że w niektórych województwach tworzą się kolejki pacjentów oczekujących na włączenie do procedury żywienia. Schorzenia, na jakie chorują pacjenci, niejednokrotnie charakteryzują się całkowitym wykluczeniem żywienia doustnego, a zatem w tych przypadkach istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego tak istotne jest objęcie opieką wszystkich potrzebujących.

- Jakie rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne ułatwiają dziś opiekę nad pacjentem żywionym dojelitowo w warunkach domowych?

- Nutrimed, jako pierwsza firma w Polsce, wdrożyła innowacyjny, elektroniczny system obsługi dokumentacji medycznej pacjenta prowadzonego w procedurze żywienia dojelitowego w domu. Wprowadzenie mobilnych urządzeń elektronicznych (iPad) pozwoliło naszym lekarzom i pielęgniarkom na szybki dostęp do pełnej dokumentacji pacjenta oraz prowadzenie jej w trakcie wizyty. To także znaczące ułatwienie w obsłudze pacjenta - przypomina bowiem z wyprzedzeniem o zbliżającej się wizycie, potrzebie zamówienia diet i sprzętu.

Pozostający pod opieką Nutrimedu chorzy korzystają z szeregu mobilnych udogodnień, m.in. SMS-owego pobierania informacji na temat hospitalizacji czy informacyjnej strony internetowej www.nutrimed.pl wraz z rejestracją online, jednak mimo dynamicznego rozwoju technologii standardem w Nutrimedzie są jednocześnie regularne wizyty lekarza i pielęgniarki w domu pacjenta.

Z myślą o ułatwieniu komunikacji z pacjentami oczekującymi w kolejce na włączenie do procedury żywienia dojelitowego, stworzyliśmy serwis internetowy, za pośrednictwem którego chorzy mogą weryfikować status przyjęcia do naszych poradni.

- Jaka jest rola pielęgniarki koordynującej oraz lekarza konsultanta w procesie żywienia dojelitowego w warunkach domowych?

- Stworzenie stanowiska pielęgniarki koordynującej oraz lekarza konsultanta umożliwiło zarówno szybkie i skuteczne wprowadzenie, jak i przeszkolenie nowego personelu, a także, w razie potrzeby, konsultacje trudnych przypadków medycznych.

Nasi konsultanci medyczni mają wieloletnie doświadczenie w zakresie żywienia dojelitowego w warunkach domowych. Nierzadko zdarza się, że są to osoby, które wprowadzały i rozwijały tę procedurę w Polsce.

Pielęgniarka koordynująca jest blisko nie tylko pacjenta, ale także całego personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarskiego. Koordynuje pracę pielęgniarek, odpowiada za procesy przepływu informacji i dba o prawidłowość procesu dostarczania diet do pacjentów. Jest to jeden z elementów wpływających na tak wysoki standard usług oferowanych przez Nutrimed, co zyskało uznanie również wśród naszych pacjentów. Przeprowadzone w 2016 r. - przy wsparciu firmy Millward-Brown - badanie ankietowe* pokazało, że aż 97% osób korzystających z usług Nutrimed jest zadowolonych z otrzymywanej opieki, a 99% poleciłoby firmę innym osobom.

Pacjenci doceniają przede wszystkim profesjonalizm oraz duże zaangażowanie kardy medycznej, a także terminowość oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie zyskują dzięki stałemu kontaktowi z lekarzem i pielęgniarką oraz wizytom domowym.

Tak pozytywne opinie to dla firmy wielki sukces, ale również doskonałe potwierdzenie, że Nutrimed Sp. z o.o. to wiarygodny, rzetelny partner w opiece nad pacjentami żywionymi w warunkach domowych, a jego zespół tworzą najlepsi na rynku eksperci w tej dziedzinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze