Powrót do 2005 roku

Autor: DK • • 30 listopada 2013 15:43

Korzystając z jubileuszowej okazji, przypominamy, czym w styczniu 2005 r. - kiedy ukazał się pierwszy numer Rynku Zdrowia - zajmowali się: obecny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, wiceminister Sławomir Neumann, prezes NFZ Agnieszka Pachciarza oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

Bartosz Arłukowicz: radny, który rozśpiewał Szczecin

W styczniu 2005 roku pracował jako pediatra w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (do 2011 roku). Był także wykładowcą tej uczelni, równocześnie prowadząc indywidualną specjalistyczną prywatną praktykę lekarską - również do 2011 roku. Był też członkiem rady społecznej Szpitala Miejskiego im. św. Karola Boromeusza w Szczecinie.

Jako pomysłodawca i współorganizator akcji "Cały Szczecin śpiewa dzieciom" do wspólnego śpiewania namawiał wszystkich - począwszy od dziennikarzy, a na politykach kończąc (także w 2005 roku). Pieniądze z imprez wspomagały: Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Rozrostowe Krwi, oddział onkologii dziecięcej oraz budowę Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Na początku 2005 roku Bartosz Arłukowicz był także radnym Szczecina. Do Rady Miasta startował trzy lata wcześniej jako bezpartyjny kandydat rekomendowany przez SLD, ale na początku 2005 roku był już członkiem Socjaldemokracji Polskiej założonej przez Marka Borowskiego. W Radzie Miasta Szczecin IV Kadencji (2002-2006) nie należał do żadnego klubu, do końca kadencji był radnym niezrzeszonym.

Bartosz Arłukowicz był przewodniczącym miejskiej Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej. Komisja w trakcie kadencji odbyła 189 posiedzeń, w tym 17 wyjazdowych, gdzie wizytowała m.in. szpital miejski, domy dziecka itd. Zajmowała się m.in.: programami promocji i profilaktyki zdrowia w mieście; pilotażem finansowania i realizacji inwestycji i remontów w obiektach WZiOS - placówkach, dla których organem założycielskim jest miasto; pracami nad budżetem w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Sławomir Neumann: pierwsze podejście do Sejmu

W styczniu 2005 roku Sławomir Neumann pełnił funkcję radnego powiatu i starosty stargardzkiego. Do Rady Powiatu Starogardu Gdańskiego dostał się z listy wyborczej Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Prawicy Samorządność.

Od 2000 roku jest jednak członkiem Platformy Obywatelskiej, a następnie buduje jej struktury na terenie powiatu starogardzkiego i Pomorza. Stoi na czele zarządu powiatowego PO w Starogardzie Gdańskim. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. bez powodzenia kandyduje z listy tego ugrupowania do Sejmu - dostaje 3200 głosów, ale przy podziale mandatów jest pierwszym "pod kreską". W wyborach dwa lata później już zdobywa mandat poselski, otrzymując w okręgu gdańskim 11 742 głosy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum