Ponad 2500 uczestników z 67 krajów z całego świata wzięło udział w XIII Międzynarodowych Warsztatach nt. Szpiczaka Mnogiego w Paryżu. Majowe spotkanie zorganizowała francuska Grupa IFM pod przewodnictwem Jean- Paula Fermanda, Thierry’ego Facona oraz Philippe Moreau.

Omawiano tematy związane z najnowszą diagnostyką i leczeniem szpiczaka mnogiego zarówno u ludzi młodych, jak i w starszym wieku. Ponadto odbyła się debata pt.: "Leczyć czy nie leczyć chorych ze stadium I szpiczaka mnogiego", w której uczestniczyli S. Lonial oraz M.-V. Mateos. Po debacie nie uzyskano konsensusu.

Szeroki wybór leków, ale...

Zwrócono uwagę na problem wtórnych nowotworów w okresie terapii podtrzymującej lenalidomidem oraz przedstawiono stanowisko przygotowane przez International Myeloma Working Group na temat postępowania diagnostycznego, leczniczego, terapii podtrzymującej, postępowania związanego z anemią, chorobą kostną, profilaktyką przeciwzakrzepową, szczepieniami ochronnymi oraz profilaktyką p-infekcyjną u chorych ze szpiczakiem mnogim.

Bardzo ciekawy wykład przedstawił profesor Vincent Rajkumar z Mayo Clinic na temat swoich poglądów, popartych EBM, jak leczyć chorych nie kwalifikujących się do procedury przeszczepiania szpiku kostnego, czyli chorych powyżej 65-70. roku życia.

Mając obecnie bardzo szeroki wybór leków przeciwszpiczakowych - według Vincenta Rajkumara - pacjentom nie należy podawać talidomidu z uwagi na toksyczność tego leku wyrażającą się polineuropatią obwodową >2 stopnia według WHO u ponad 20% osób. Ponadto nie powinno się używać na początku terapii alkeranu (melfalanu) wysokich dawek dexametazonu (dopuszczalne są jedynie niskie dawki tego leku) oraz velcade (bortezomib), który powinien być podawany 1 raz w tygodniu i najlepiej podskórnie, a nie jak do tej pory dożylnie.

Według profesora Rajkumara, wydaje się, że schemat MP nie powinien nigdy więcej być opcją leczniczą u chorych powyżej 65-70. roku życia.

Trzy poziomy ryzyka
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych