Potrzebujemy nowych technologii

Szybki postęp
Autorzy listu zwracają się do ministra z propozycją "zainicjowania w Polsce programu, który umożliwiłby sprawne wprowadzanie nowych technologii medycznych o sprawdzonej wartości terapeutycznej.
W ostatnich latach w kardiologii dokonuje się szybki postęp w zakresie urządzeń wspomagających leczenie choroby wieńcowej, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, wad zastawkowych czy udaru mózgu" - przypominają specjaliści.
Zdaniem prof. Janiny Stępińskiej, przekonanie o tym, iż kardiologia już osiągnęła szczyty, dotyczy ostrych zespołów wieńcowych, a tymczasem mamy wiele innych ważnych zagadnień w kardiologii, jak udary, intensywna terapia kardiologiczna czy epidemia niewydolności serca. Niestety, w Polsce wprowadzanie nowych technologii kardiologicznych oraz innowacyjnych leków trwa zbyt długo.
Dlatego też, wspomniani eksperci w imieniu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Krajowego Zespołu Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie kardiologii uważają, że konieczne jest przyśpieszenie działań zmierzających do wdrażania w Polsce nowoczesnych terapii.
Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie polskim pacjentom skutecznego leczenia chorób serca na poziomie europejskim i doprowadzenie do zmniejszenia umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza umieralności przedwczesnej, której wskaźniki są dwukrotnie wyższe niż w krajach zachodnich.
Gotowość do współpracy
Kardiolodzy w liście do ministra Arłukowicza zadeklarowali również swoją pełną gotowość do współpracy przy ustalaniu priorytetów oraz spożytkowanie wiedzy do prac nad budową programu, który ułatwiłby dostęp do nowych technologii medycznych i nowoczesnych leków wielu milionom pacjentów w kraju.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)