Potrzebujemy kardiologów w małych miejscowościach

Autor: RZ • • 02 lutego 2017 08:59

Kardiolodzy przedłożyli swoją propozycję sposobu postępowania w ramach opieki koordynowanej z pacjentami wypisanymi ze szpitala po leczeniu ostrych zespołów wieńcowych - opublikowaną w 2016 roku w "Kardiologii Polskiej" przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Naszą rolę rozumiemy jako pokazanie oczami lekarzy projektu, który wydaje się skuteczny i korzystny dla pacjentów. Te rozwiązania nie mają natomiast służyć generowaniu oszczędności w budżecie publicznego płatnika ani powodować zamieszania i kontrowersji w środowisku kardiologów.

Model kompleksowej opieki powinien, w moim przekonaniu, podnieść rangę opieki ambulatoryjnej. W projekcie zakłada się, że pacjent trafia do specjalisty w trybie ambulatoryjnym i tenże lekarz ocenia, czy chory wymaga np. ponownej rewaskularyzacji czy elektroterapii, poza rehabilitacją.

W dyskusjach w środowisku pojawia się także myśl, aby organizować oddzielny model opieki kompleksowej dla chorych z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków czy też dyslipidemią. To błędne podejście.

Uważam, że to powinna być jedna, wspólna opieka, w ramach której kardiolog w warunkach ambulatoryjnych określa dalsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne nie tylko u pacjenta po zawale. Nie chodzi mi jednak o specjalistów pracujących tylko w poradniach szpitalnych w dużych miastach.

Potrzebujemy kardiologów w małych miejscowościach, którym będzie się opłacało otwierać sprawnie funkcjonujące praktyki ambulatoryjne, oparte na kilku lekarzach specjalistach mających do dyspozycji m.in. EKG, Holtera, mogących wykonywać próby wysiłkowe i badanie echokardiograficzne. Należy więc odchodzić od fragmentaryzacji leczenia m.in. pacjentów z niewydolnością serca, ponieważ zwykle nie jest tak, jak chciałoby Ministerstwo Zdrowia i NFZ, że pacjent choruje tylko na jedną chorobę. Dlatego kardiolodzy muszą mieć możliwość konsultowania swoich decyzji terapeutycznych z innymi specjalistami, tak dzieje się w innych krajach Europy.

Jestem jednak daleki od postponowania naszej obecnej służby zdrowia. System wymaga jednak wielu istotnych korekt, nie tylko znaczącego wsparcia finansowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum