Potrzebny jest narodowy program

Autor: MAK, PAP • • 17 grudnia 2009 09:25

14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za pierwszą niezakaźną epidemię cywilizacyjną - przypomniał prof. Władysław Grzeszczak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas konferencji zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IFD) ocenia, że jeśli to tempo się utrzyma, to w 2030 roku na cukrzycę będzie cierpieć ok. 435 mln osób na świecie.

Wielu nie wie, że choruje

W e d ług wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego doc. Leszka Czupryniaka, szacuje się, że w Polsce cukrzycę ma ok. 2,5 mln osób, ale o chorobie wie 60% z nich: - Cukrzyca jest przyczyną ok. 4 mln zgonów, głównie z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, jak udary mózgu i zawały serca. Choroba istotnie skraca długość życia i pogarsza jego jakość. Jest wiodącą przyczyną amputacji nóg, niewydolności nerek i istotną przyczyną utraty wzroku - mówił doc. Leszek Czupryniak.
Z obliczeń wynika, że w 2010 roku cukrzyca pochłonie ok. 12% wszystkich wydatków na służbę zdrowia na świecie. Jak podkreślił Ceistian Andriciuc, przedstawiciel IFD, w walce z cukrzycą w poszczególnych krajach mogłyby pomóc narodowe programy leczenia tej choroby. Z audytu przeprowadzonego przez tę organizację w 2008 roku wynika jednak, że w Unii Europejskiej wdrożyło je tylko 13 z 27 państw. Polska nie znalazła się na tej liście.

Założenia już są

We d ług prof. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, kilka lat temu w Polsce zostały opracowane założenia narodowego programu leczenia cukrzycy i jej powikłań na lata 2006-08, ale środki na jego realizację były bardzo małe i szybko się skończyły. Jedynym elementem programu, który udało się wprowadzić w życie, jest stworzenie rejestru chorych na cukrzycę. Od 2007 roku zgromadzono w nim dane dotyczące zaledwie 7606 pacjentów. Utworzono też rejestr dzieci chorujących na cukrzycę.
Jak ocenia prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wprowadzenie narodowego programu leczenia cukrzycy w Polsce zmniejszyłoby o 50% liczbę schorzeń kardiologicznych, o 30% schorzeń okulistycznych czy chorób nerek i dałoby ogromne oszczędności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum