Postępy w leczeniu AIDS

Autor: MZ • • 03 stycznia 2013 13:27

Wspólny Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) odnotowuje ponad 50-procentowy spadek liczby nowych zakażeń HIV w 25 krajach. Ponadto, w ostatnich 24 miesiącach o 63% wzrosła liczba osób mających dostęp do terapii antyretrowirusowej, a liczba zgonów z powodu AIDS spadła o ponad 25% (dane na lata 2005-2011).

Postępy w leczeniu AIDS

20 listopada 2012 r. odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia we współpracy z Biurem Regionalnym Wspólnego Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV/ AIDS (UNAIDS) na Europę Wschodnią i Azję Środkową oraz Krajowym Centrum ds. AIDS. W trakcie spotkania oficjalnie zaprezentowany został raport UNAIDS 2012 na temat epidemii HIV/AIDS na świecie i problemów z tym związanych. Szczególną uwagę poświęcono bieżącej sytuacji w Europie Wschodniej i Azji Centralnej.

Liczby napawają optymizmem

W niektórych krajach, gdzie notuje się najwyższą częstość występowania HIV na świecie, w porównaniu z rokiem 2001 udało się znacząco zredukować liczbę nowych zakażeń: o 73% w Malawi, 71% w Botswanie, 68% w Namibii, 58% w Zambii, 50% w Zimbabwe oraz o 41% w Afryce Południowej i Suazi. W ostatnich sześciu latach o 1/3 udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu AIDS w Afryce Subsaharyjskiej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat do 59% wzrosła tam liczba osób mających dostęp do terapii ARV.

- Postęp dokonuje się coraz szybciej.

To, co kiedyś zabierało nam całą dekadę, teraz wykonujemy w ciągu 24 miesięcy - powiedział Michel Sidibé, dyrektor wykonawczy UNAIDS.

Najprawdopodobniej największy postęp w tej dziedzinie to ograniczenie nowych zakażeń HIV wśród dzieci.

Połowa spadku liczby nowych przypadków HIV na świecie zaobserwowana w ostatnich dwóch latach miała miejsce wśród niemowląt.

Uchronić partnera

W raporcie pokazano, iż terapia antyretrowirusowa (ARV) stała się potężną bronią w walce z epidemią.

W Afryce Subsaharyjskiej obecnie korzysta z niej rekordowa liczba zakażonych: 2,3 mln pacjentów. Tylko w ostatnim roku w Chinach liczba osób przyjmujących leki antyretorwirusow zwiększyła się o prawie 50%.

Szacuje się, iż 6,8 mln osób spełnia kryteria włączenia do terapii antyretrowirusowej, lecz nadal nie ma do niej dostępu. Według UNAIDS, kolejne 4 mln par o różnym statusie serologicznym (co oznacza, iż jeden z partnerów żyje z wirusem) mogłoby odnieść korzyści z leczenia ARV, czyli uchronić zdrowego partnera przed zakażeniem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum