Posłowie zdążyli przed urlopami

Autor: AK • • 09 września 2008 12:19

Projekty ustaw przyjęte przez sejmową Komisję Zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła 24 lipca, tuż przed wakacyjną przerwą, projekty ustaw o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.
Ustawa o pracownikach ZOZ-ów procedowana była w burzliwych okolicznościach.
Głosowanie trzeba było powtórzyć, ponieważ omyłkowo posłowie przyjęli projekt bez poprawek podkomisji. Zwrócił na to uwagę Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica) i na jego wniosek głosowanie zostało przeprowadzone ponownie. Zarówno Balicki, jak i Czesław Hoc (PiS) byli przeciwni przyjęciu ustawy i zapowiedzieli zgłoszenie wniosku mniejszości.

Radiolodzy dłużej w pracy

Przeciwni projektowi byli także partnerzy społeczni. Reprezentanci największych związków zawodowych wielokrotnie podkreślali, że ustawy wprowadzające tak znaczące zmiany nie były przedmiotem konsultacji w Komisji Trójstronnej, a ustalenia wypracowane podczas białego szczytu nie zostały wzięte pod uwagę.
Oburzona trybem debatowania nad ustawą była m.in. Urszula Michalska z OPZZ: - W ten sposób, w pośpiechu, nie wypracujemy żadnego dobrego rozwiązania.
- Rząd, nie biorąc pod uwagę zdania strony związkowej, robi, jak sądzę, spory błąd - ocenił Jacek Zingler z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii. - Wszystkie postulaty związkowców zbywane są uśmiechami, wzruszaniem ramion i wrzucane są do kosza. PO, głosując poselskie projekty ustaw o zdrowiu Polaków, traktuje komisję jak maszynkę do głosowania, ponieważ ma w nich większość - grzmiał Zingler.
Dodał, że komisje były zawsze miejscem dialogu, a teraz zamieniły się w instrument do przegłosowywania ustaw - "nie zawsze dobrze skonstruowanych i nie do końca przemyślanych, co w efekcie może grozić nowym paraliżem w służbie zdrowia".
Przegłosowana ustawa m.in. wydłuża dzienny czas pracy pracownikom medycznym pracującym z promieniowaniem jonizującym z 5 do 7,5 godz. bez podwyższenia im wynagrodzeń.
Ustawa o konsultantach nie budziła większych kontrowersji. W większości sankcjonuje ona przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia, zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim.
Podkomisja nie wprowadziła do niej znaczących poprawek.

Teraz przepisy wprowadzające

Posłowie muszą zająć się jeszcze przepisami wprowadzającymi ustawy, które określą szczegóły przeprowadzania przekształceń. Mają być w nich zawarte m.in. kwestie dotyczące ochrony pracowników ZOZ-ów przekształcanych w spółki. Prace nad tymi regulacjami rozpoczną się we wrześniu.
Komisja rozpoczęła też prace w sumie nad pięcioma projektami ustaw zdrowotnych, które wróciły z podkomisji:

  • o ZOZ-ach (przewiduje przekształcanie szpitali w spółki)
  • o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta
  • o akredytacji w ochronie zdrowia
  • o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia
  • o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum