Porody w domu niezbyt częste

Autor: KL • • 21 stycznia 2014 13:37

W 2012 r. w województwach, w których działają położne zrzeszone w Stowarzyszeniu Dobrze Urodzeni, w porodach domowych przyszło na świat 98 dzieci. To margines w ogólnej liczbie urodzeń. Okazuje się, że Polki podchodzą z dystansem do takich porodów.

Powodów tej ostrożności jest kilka - coraz więcej ciąż jest zagrożonych, dostęp do położnych odbierających poród domowy jest ograniczony, a dodatkowo taki poród to nadal spore obciążenie dla rodzącej.

Dane bez zmian

W 2012 r. w Polsce urodziło się blisko 390 tys. dzieci. Tylko znikomy ułamek noworodków przyszło na świat w domu. I liczba takich porodów praktycznie nie zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Z danych GUS wynika, że w 2010 r. na ok. 415 tys. urodzeń 414,6 tys. odbyło się w szpitalu, natomiast pozostałe 870 w innym miejscu - w tym 471 z pomocą fachową, a 399 bez takiej pomocy.

Część porodów poza szpitalem nie była wynikiem świadomego wyboru rodzącej, a spowodowana została nagłą akcją porodową i brakiem możliwości dotarcia na czas do lecznicy. Szacuje się, że rocznie na poród w domu decyduje się 100-150 ciężarnych. Z danych Stowarzyszenia "Dobrze Urodzeni", którego celem jest m.in. propagowanie idei porodów pozaszpitalnych oraz działanie na rzecz swobody wyboru przez rodziców miejsca i sposobu rodzenia, wynika, że połowa rodzących w domu ma 31-36 lat.

Obecnie statystyczna "matka Polka" ma 29 lat, ale rośnie grupa kobiet gotowych rodzić dopiero po 34. roku życia, a nawet po 40. Rodzące "40+" to zaś najmniejsza grupa wśród kobiet decydujących się na poród w domu.

Podczas gdy porody domowe w kraju to praktycznie niezauważalne zjawisko, to już w Holandii w ten sposób rodzi się aż 30% dzieci, a w Niemczech 10%.

Polki obawiają się ewentualnych komplikacji i z tego powodu poród w szpitalu wydaje im się bezpieczniejszy. Położne zrzeszone w Stowarzyszeniu "Dobrze Urodzeni" przekonują jednak, że w Polsce można urodzić bezpiecznie z położnymi, a kobiety są starannie kwalifikowane do takich porodów.

Z danych stowarzyszenia wynika, że w roku 2011 chęć odbycia porodu w domu zgłosiło 187 kobiet ciężarnych. Na etapie kwalifikacji do porodu poza szpitalem zostało zdyskwalifikowanych 67 kobiet. Powody dyskwalifikacji dotyczyły stanu zdrowia matki i dziecka, czynników emocjonalnych lub rezygnacji klientki bądź jej rodziny z porodu domowego.

Przeanalizowana dokumentacja medyczna pozwoliła zbadać liczbę obrażeń poporodowych. 54 kobiety urodziły bez obrażeń. U 35 rodzących położne oceniły urazy w postaci pęknięcia krocza I stopnia (dotyczy przerwania ciągłości skóry i śluzówki pochwy). II stopień pęknięcia krocza rozpoznano u 2 kobiet (uraz ten obejmuje przerwanie ciągłości skóry, śluzówki pochwy oraz mięśni - jest tożsamy z nacięciem krocza).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum