Pomysł na KRUS do końca czerwca

Autor: BE • • 15 maja 2008 11:44

Prawdopodobnie od 2009 roku co bardziej zamożni rolnicy będą płacić większą składkę emerytalną na KRUS, a równocześnie zaczną płacić także składkę zdrowotną. Rząd zamierza również uszczelnić system dla tzw. rolników z Marszałkowskiej, czyli osób, które mają gospodarstwo, ale czerpią dochody też z innych, pozarolniczych źródeł.

Takie są główne założenia reformy KRUS, której projekt - jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza - ma być gotowy do końca czerwca. Ale czy będzie? To już absolutnie pewne nie jest, wszak minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiadał, że taki projekt przedstawi już w trzy miesiące po swojej nominacji. Tak się jednak nie stało.
Politycy Platformy Obywatelskiej szacują, że z podniesienia rolniczych składek można by pozyskać od 1 do 2 mld złotych. Od początku istnienia obecnej koalicji rządowej PO zapowiada także, że "będzie trzeba zastanowić się nad wprowadzeniem składki zdrowotnej dla rolników". Bardziej ostrożny w tego rodzaju deklaracjach jest PSL, chociaż ludowy koalicjant również mówi o potrzebie zmian w funkcjonowaniu KRUS.
- Musimy zreformować KRUS, bo tego wymaga sprawiedliwość społeczna. Ale musimy działać bardzo ostrożnie, a nierozważne wypowiedzi mogą przekreślić nasze planu reformy - mówił Gazecie w połowie stycznia minister Marek Sawicki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum