Polski robot medyczny Robin Heart: Pokaże, na co go stać

Autor: JJ • • 14 stycznia 2009 14:17

12 grudnia ub.r. w siedzibie zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii zorganizowano już po raz szósty konferencję poświęconą robotom medycznym. Naukowcy, projektanci, konstruktorzy oraz użytkownicy rozmawiali o zastosowaniu robotów podczas skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

Zrobotyzowane urządzenia są dziś coraz częściej stosowane w medycynie - wykorzystywane w chirurgii, rehabilitacji, okulistyce. Jednym z głównych "bohaterów" konferencji był robot Robin Heart w kolejnym stadium swojego rozwoju. Pracę nad tym projektem zabrzański zespół prowadzi od 2000 roku. Wydaje się, że to już jeden z ostatnich kroków przed zastosowaniem klinicznym tego urządzenia.
Robot już w styczniu 2009 r. przeprowadzi pierwsze operacje na zwierzętach.
- Są zaplanowane trzy takie operacje na świniach: operacja woreczka żółciowego, wszczepienia bajpasów oraz operacja wszczepienia zastawki naprawczej serca.
Mamy nadzieję, że w czasie tych operacji Robin Heart się sprawdzi - mówi fizyk medyczny dr Zbigniew Nawrat, kierownik pracowni biocybernetyki w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. - Pozwoli nam to zebrać materiał do dalszej pracy nad udoskonalaniem tego urządzenia. W praktyce zobaczymy, co należy jeszcze ewentualnie zmienić, poprawić, tak aby ten robot mógł trafić do kliniki jak najszybciej.
Według Zbigniewa Nawrata, w 2009 roku pierwszym robotem, który wejdzie do zastosowania klinicznego, będzie Robin Heart Vision, który steruje kamerą endoskopową. Kolejnymi będą roboty chirurgiczne, które operują, przecinając i wycinając tkankę. Informacje na temat robota prezentowanego w czasie konferencji można znaleźć na stronie internetowej www.robinheart.pl. Na tej samej stronie udostępnione są trzy książki, w formacie PDF, o robotach medycznych .

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum