×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podział Centrum Onkologii wstrzymany

Autor: RZ18 grudnia 2015 14:07

Rada Ministrów przedstawiła 29 października do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie podziału Centrum Onkologii - Instytutu z siedzibą w Warszawie i utworzenia Śląskiego Centrum Onkologii z komórek organizacyjnych CO-I w Gliwicach.

Podział Centrum Onkologii wstrzymany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czasu na konsultacje, zakończone 2 listopada, w godzinach porannych, praktycznie nie było. O wstrzymanie się z tak ważnymi decyzjami zaapelował 30 października do ministra zdrowia prof. Mariana Zembali wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego PiS.

Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (FZZPOZiPS), nie ukrywa w rozmowie z Rynkiem Zdrowia oburzenia procesem legislacyjnym. - Przekazując projekt do konsultacji społecznych w piątek poprzedzający świąteczny weekend (projekt dotarł do organizacji 30 października) i dając możliwość odniesienia się do zawartych w nim propozycji do najbliższego poniedziałku rano, wyklucza się możliwość wypowiedzenia się partnerów zewnętrznych - uważa Michalska.

Bez szans na konsultacje

Tymczasem - jak dowodzi przewodnicząca - chodzi przecież o poważną zmianę, która wpłynie na organizację działalności ważnych podmiotów i sytuację pracowników. - Dlatego chcielibyśmy skonsultować się z ekspertami i przedstawicielami podmiotów, których dotyczy projekt. Niestety, nie mieliśmy na to szansy - dodaje.

- Od pewnego czasu widzimy, że resort zdrowia, który przekazał nam wspomniany projekt, coraz bardziej skraca czas przeznaczony na konsultacje. Tym razem zrobiono krok dalej - praktycznie nie dano nikomu szansy na zabranie głosu - podkreśla przewodnicząca FZZPOZiPS.

Na błyskawiczny proces konsultacji zwracają także uwagę pracownicy CO-I w Warszawie, w tym członkowie Rady Naukowej, którzy krytycznie odnieśli się w toku konsultacji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego podziału Instytutu. Podpisani pod uwagami wyrażonymi w trakcie konsultacji rozporządzenia pracownicy CO-I zarzucają ministrowi zdrowia "arbitralność podejmowanych decyzji z urzędu i utajnianie informacji (...)".

Magdalena Markowska, rzecznik prasowy Centrum Onkologii - Instytutu, Oddziału w Gliwicach przekazała redakcji portalu Rynek Zdrowia, że stanowisko Oddziału przedstawi, odpowiadając na pytania sformułowane wyłącznie na piśmie. W e-mailu do redakcji rzecznik stwierdziła (w nawiązaniu do naszej wcześniejszej publikacji), że "w sprawie podziału Centrum oraz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w ostatnim czasie nie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej CO-I ani nie zostało zwołane Prezydium Rady Naukowej CO-I".

- Tym samym - kontynuowała rzecznik - sprawa ta nie była przedmiotem obrad, a zatem nieprawdą jest, że Rada Naukowa CO-I odniosła się krytycznie do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. "Co więcej, dnia 26.06.2012 roku Rada Naukowa, w obecnym składzie, podjęła Uchwałę nr 14 popierającą projekt wydzielenia Oddziału w Gliwicach" - stwierdza rzecznik.

Jak wyjaśniła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia sekretarz Rady Naukowej CO-I dr hab. Magdalena Chechlińska, prof. nadzw., sekretarz Rady Naukowej, prezentowane uwagi wyrażone podczas konsultacji projektu rozporządzenia nie są co prawda opinią Rady Naukowej, ale są opinią podpisanych pod pismem profesorów - w tym m.in. członków Rady Naukowej.

- Ze względu na narzucone szybkie tempo konsultacji, pod uwagami do projektu rozporządzenia podpisały się te osoby, które były osiągalne na miejscu, w Instytucie - tłumaczy sekretarz Rady.

Jak wynika z pisma podpisanego przez grono pracowników, w tym przez część profesorów wchodzących w skład Rady Naukowej, uważają oni, że podział Centrum Onkologii-Instytutu nie był z Radą konsultowany.

Na razie podziału nie będzie

Krótki czas, jaki wyznaczono na zaopiniowanie projektu, budzi również zastrzeżenia OPZZ i komisji zakładowej NSZZ Solidarność w CO-I, które w stanowisku zaprezentowanym 2 listopada krytycznie oceniły sposób pracy nad rozporządzeniem w sprawie podziału Instytutu.

W liście wystosowanym do ministra zdrowia Mariana Zembali OPZZ wyraziło oburzenie wobec formy i trybu konsultacji, które - w przekonaniu związkowców - oznaczają lekceważenie partnerów społecznych i pokazują pozorność całego procesu.

4 listopada p.o. dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Jerzy Jakubowicz poinformował organizacje związkowe przygotowujące się do strajku ostrzegawczego, że w najbliższym czasie nie dojdzie do podziału Instytutu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze