Podstawą dobrych decyzji jest wiedza

Autor: MAK • • 25 października 2013 11:10

Podstawą dobrych decyzji jest wiedza
Rynek Zdrowia: - Na czym polega rola szefów placówek i instytucji w doborze i wdrażaniu narzędzi IT? Jak zmieniało się podejście do zastosowań informatyki w ostatnich latach?

 

Adam Michałek,dyrektor handlowy, pion opieki zdrowotnej Asseco Poland SA: - Z naszych doświadczeń i obserwacji rynku wynika, że zarządzający szpitalem odgrywają kluczową rolę w realizacji projektów informatycznych.

Są to jedyne osoby władne, by nadać projektowi odpowiednią rangę, określić stopień zaangażowania poszczególnych pracowników, zwłaszcza tych spoza IT. Ich zainteresowanie szczegółami prac projektowych ma fundamentalne znaczenie dla planowego przebiegu projektu oraz wdrożenia systemów w sposób jak najlepiej służący przyszłym użytkownikom. Generalnie, projekty IT prowadzone bez wsparcia osób odpowiedzialnych za jakąkolwiek organizację jako całość, w zdecydowanej większości skazane są na porażkę. Szpitale nie są tu żadnym wyjątkiem.

Zwłaszcza że ranga szpitalnych systemów informacyjnych zmienia się na przestrzeni ostatnich lat. Nie są to już oderwane od siebie narzędzia informatyczne, służące np. tylko do rozliczania wykonywanych świadczeń z dysponentem środków finansowych, czyli z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Dlaczego przypisuje, pan systemom IT tak ogromne znaczenie?

- Po pierwsze lawinowo rośnie ilość danych, które każdego dnia zapełniają te systemy. Sprawne ich przetwarzanie dotychczasowymi, ręcznymi metodami, bez wsparcia narzędzi informatycznych, stało się niewykonalne.

Po drugie gromadzone informacje muszą być współdzielone przez narzędzia współpracujące ze sobą, czyli zintegrowane. Takie podejście minimalizuje zagrożenie błędami i gwarantuje spójność danych. Po trzecie wreszcie pamiętać należy, że systemy szpitalne są częścią całego ekosystemu regionalnych i krajowych rozwiązań IT stosowanych m.in. przez NFZ, organy założycielskie, administrację centralną.

- Wobec tego nie dziwi fakt, że zdecydowana większość menedżerów zarządzających placówkami medycznymi sięga po wsparcie narzędzi informatycznych. Co mają począć w tej sytuacji dyrektorzy małych i średnich placówek, które mają ograniczony dostęp do osób służących fachowym wsparciem i wiedzą informatyczną?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum