Poczet ministrów zdrowia

Autor: WOK • • 15 listopada 2013 10:50

Podczas 9-letniej historii miesięcznika Rynek Zdrowia mieliśmy okazję przyglądać się poczynaniom czterech ministrów zdrowia: Marka Balickiego, Zbigniewa Religi, Ewy Kopacz oraz obecnie urzędującego Bartosza Arłukowicza. Pokrótce próbujemy przypomnieć najważniejsze wydarzenia w legislacyjnej sferze polityki zdrowotnej, jakie towarzyszyły ich zasiadaniu w gabinecie przy Miodowej.

Poczet ministrów zdrowia

Gdy w styczniu 2005 roku wydawaliśmy pierwszy numer miesięcznika, ministrem zdrowia był Marek Balicki (kierował resortem do października 2005 roku). To wtedy właśnie rozgorzał z całą siłą trwający już wcześniej gwałtowny spór o współpłacenie pacjentów.

Historia sporu o współpłacenie

- Polskie prawo nie pozwala na pobieranie opłat od osób ubezpieczonych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej w sytuacji chęci ominięcia kolejki - tłumaczył na naszych łamach minister Balicki.

Do zamiaru wprowadzenia współpłacenia za niektóre świadczenia wykonywane poza limitem przyznali się dyrektorzy publicznych lecznic w Tczewie i Kościerzynie. W Kościerzynie płatne procedury, które próbowano realizować w oparciu o indywidualne umowy, dotyczyły głównie zabiegów ortopedycznych. Znaleźli się pacjenci gotowi pokryć z własnej kieszeni koszt endoprotezy i zabiegu jej założenia - w sumie wynoszący wówczas od 7 do 10 tys. zł. W 2004 roku w szpitalu około 20 pacjentów domagało się wykonania tego zabiegu za własne pieniądze.

Ministerstwo wyraźnie powiedziało: "nie" odpłatnym zabiegom w publicznych szpitalach, ale ruszyła dyskusja. Zaanonsowaliśmy ją oraz artykuły na ten temat w tytule okładki debiutanckiego numeru Rynku Zdrowia, pisząc: "Pacjent chce płacić, minister zabrania". Minister Marek Balicki miał do nas drobny żal o ten tytuł - dowodząc, że to nie on zabrania płacenia.

- Przecież jako minister nie mogę nakłaniać do łamania prawa - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem Rynku Zdrowia.

Następny z pełniących swoją funkcję w czasach współczesnych Rynkowi Zdrowia minister, prof. Zbigniew Religa (od października 2005 do listopada 2007 r.), został zapamiętany na niwie urzędowej, głównie jako zwolennik utworzenia sieci szpitali. Za jego kadencji weszła w życie (w 2007 roku) Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

- Moim dążeniem jest, by był to akt prawny klarownie opisujący kompetencje, działania i sposób finansowania systemu ratownictwa medycznego. Przede wszystkim ratownictwo będzie finansowane z budżetu państwa - zapowiadał minister Zbigniew Religa, rozmawiając z nami jeszcze w marcu 2006 roku.

Za powodzenie ministerialnej misji wybitnego profesora, będącego już wówczas legendą polskiej medycyny, który nie miał jednak dużego doświadczenia w polityce, trzymaliśmy kciuki, eksponując na okładce listopadowego numeru z 2005 roku tytuł "Odwagi, Panie Profesorze!".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum