Po przetargu będzie odwołanie

Autor: DM • • 26 lutego 2012 11:45

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) wybrało firmę Unizeto Technologies do zaprojektowania, realizacji i nadzoru gwarancyjnego kluczowych systemów projektu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.

Jak informuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 w CSIOZ, koszt realizacji zlecenia, jaki zaproponowała firma Unizeto, to 17,95 mln zł. CSIOZ postanowiło odrzucić ofertę spółki iMed24 z Grupy Comarch, która miała najniższą cenę.

Wstrzymana unijna dotacja

iMed24 zaproponowała w tym postępowaniu cenę 5,2 mln zł brutto. Max Elektronik z Grupy Sygnity zaproponował 33,24 mln zł brutto. Ofertę iMed24 odrzucono ze względu na rażąco niską cenę, oferta Unizeto Technologies otrzymała 100 pkt., a oferta Max Elektronik 67,79 pkt. Comarch planuje odwołać się od decyzji CSIOZ.

CSIOZ zamierzało przeznaczyć na ten projekt 77,09 mln zł brutto. Centrum informowało, że w związku ze znaczną różnicą w cenach wszystkich złożonych ofert komisja przetargowa zwróciła się do wykonawców o udzielenie wyjaśnień, aby ustalić, czy oferty nie zawierają rażąco niskiej ceny.

Przypomnijmy, że firma Unizeto w 2011 r. realizowała na zlecenie CSIOZ prototyp Internetowego Konta Pacjenta (IKP), skierowanego do chorych z cukrzycą w woj. małopolskim.

Budżet tego przedsięwzięcia wyniósł 3,83 mln zł. W listopadzie ubiegłego roku, po czterech miesiącach od uruchomienia prototypu IKP, aktywnych kont było zaledwie 49 i tylko 276 osób zgłosiło wnioski rejestracyjne do systemu. Na stosunkowo niewielką liczbę pacjentów, którzy zgłosili się do IKP, zwracał wówczas uwagę m.in. Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Obecna pierwsza część przetargu ograniczonego na projekt P1, którą wygrało Unizeto, dotyczy tzw. szyny usług oraz systemu administracji.

- "Szyna usług" jest to swego rodzaju informatyczny kręgosłup całego systemu, do którego będą podpinane inne podsystemy - tłumaczy Ireneusz Myzik. Dodaje, że wykonawca "szyny usług" będzie odpowiedzialny także za integrację całości systemu. Według naszego rozmówcy, prawdopodobnie do końca stycznia wpłyną oferty na realizację wszystkich części projektu P1.

Tymczasem, jak poinformował 16 stycznia br. Leszek Bigos z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, wstrzymano unijną refundację wydatków, które CSIOZ ponosi na projekt P1.

Skutek kontroli NIK-u

Według MRR, na podjęcie decyzji o wstrzymaniu certyfikowania wydatków do Komisji Europejskiej w tym przedsięwzięciu miały wpływ informacje o wstępnych wynikach kontroli NIK-u w CSIOZ.

Pod koniec listopada minionego roku ukazały się doniesienia medialne o raporcie NIK-u zarzucające CSIOZ niegospodarność, łamanie przepisów o zamówieniach publicznych, brak współpracy z NFZ i opóźnienia. Kierownik projektu P1 nie potrafił jednak odnieść się do decyzji MRR.

- Nic nie wiem na temat wstrzymania certyfikowania wydatków projektu P1. Nie dotarła do mnie oficjalna informacja z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - mówił nam w połowie stycznia Ireneusz Myzik.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum