×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsze konkursy już wkrótce

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Rożko   • 25 grudnia 2013 14:54

Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uchwalona 11 października br. przez Sejm pozwoliła NFZ na aneksowanie umów ze szpitalami i przychodniami na 2014 rok. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach w oddziałach wojewódzkich NFZ w ogóle nie będą przeprowadzane konkursy. Niektóre z nich zostaną ogłoszone już na przełomie stycznia i lutego 2014 r.

Pierwsze konkursy już wkrótce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poniżej przedstawiamy informacje, jakie przekazały nam wojewódzkie oddziały NFZ, w których zapytaliśmy o najbliższe plany związane z kontraktowaniem oraz terminy i zakresy świadczeń, w których będą obowiązywały przedłużone umowy.

W Zachodniopomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Szczecinie aneksowanie umów wygasających 31 grudnia 2013 r. dotyczy: POZ/nocna i świąteczna opieka zdrowotna - do 31 marca 2014 r.; leczenie szpitalne: szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć - do 30 czerwca 2014 r.; chirurgia naczyniowa - do 30 czerwca 2014 r.

Do 30 czerwca 2014 r. w ZOW NFZ obowiązują też umowy w zakresie: profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne, pomoc doraźna i transport sanitarny.

W zakresach: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, świadczenia odrębnie kontraktowane, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - umowy obowiązują do 31 grudnia 2014 r.

- Aneksowanie nie dotyczy umów z zakresu chemioterapii oraz programów zdrowotnych (lekowych), w rodzaju leczenie szpitalne, które obowiązują do 31 grudnia 2014 r., a także kontraktów w rodzaju ratownictwo medyczne, które zawarte zostały na okres do 31 grudnia 2015 r. - informuje nas Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy ZOW NFZ.

W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie aneksowane zostaną wszystkie umowy - część z nich na rok, część na krótszy czas, gdyż w przyszłym roku przeprowadzone będą konkursy ofert. W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej umowy obowiązują do 31 marca 2014, zatem w styczniu/lutym 2014 r. MOW NFZ ogłosi konkurs.

- Umowy na ratownictwo medyczne, stomatologię, programy profilaktyczne, pomoc doraźną i transport sanitarny obowiązują do 30 czerwca 2014. Konkurs zostanie ogłoszony w kwietniu 2014 r. - informuje Jolanta Pulchna, rzecznik oddziału NFZ w Krakowie.

Jak podaje, do końca 2014 r. ważne są umowy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne (w tym programy lekowe), świadczenia odrębnie kontraktowane, rehabilitację leczniczą. Zatem konkursy na te świadczenia zostaną ogłoszone dopiero w III lub IV kwartale 2014 r.

W przypadku opieki paliatywnej i hospicyjnej, świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, opieki psychiatrycznej - umowy obowiązują do 31 grudnia 2015 r.

W pierwszym półroczu 2014 r. w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Białymstoku nie będzie kontraktowania. Jak informuje Adam Dębski, rzecznik prasowy oddziału, umowy wieloletnie zawarte przez POW NFZ obowiązują do końca 2014 roku (w leczeniu szpitalnym do 2016 r.), toteż nie ma potrzeby wcześniejszego ogłaszania konkursów.

W pierwszym półroczu 2014 r. Opolski Oddział Wojewódzki NFZ najwcześniej przeprowadzi postępowania konkursowe w zakresie leczenie szpitalne chemioterapia - umowa na ten zakres świadczeń obowiązuje do 30 kwietnia 2014 r.

W pierwszej połowie roku ogłoszone zostaną też postępowania konkursowe w zakresie: leczenie szpitalne (SOR i izby przyjęć oraz chirurgia naczyniowa), profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne, pomoc doraźna i transport sanitarny. Umowy w tych zakresach obowiązują do 30 czerwca 2014 r.

- Dodatkowe konkursy ofert uzależnione są od wyniku procesu ustalania warunków finansowych do umów wieloletnich na rok 2014 - w przypadku nieustalenia kwoty zobowiązania albo warunków finansowania umowa ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem lutego 2014 r. - mówi Rynkowi Zdrowia Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki Funduszu we Wrocławiu nie będzie przeprowadzał konkursów w I półroczu przyszłego roku. - Połowa umów została aneksowana i obowiązywać one będą do 31 grudnia 2014 r., druga połowa to umowy wieloletnie - przypomina Joanna Mierzwińska, rzecznik oddziału.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie w pierwszym półroczu 2014 r. planuje ogłoszenie konkursów w następujących rodzajach świadczeń: nocna i świąteczna opieka zdrowotna, rehabilitacja, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opieka paliatywna i hospicyjna, programy profilaktyczne oraz programu terapeutyczne.

Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki w Bydgoszczy w I półroczu przeprowadzi konkursy na leczenie szpitalne (chirurgia naczyniowa, chemioterapia, SOR-y i izby przyjęć), profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitację leczniczą, opiekę długoterminową, paliatywną i hospicyjną, leczenie stomatologiczne, pomoc doraźną i transport sanitarny.

W Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Kielcach umowy na: leczenie szpitalne (świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym/izbie przyjęć, chirurgia naczyniowa), świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opieka paliatywno-hospicyjna obowiązują do 30 czerwca 2014 r. - stąd postępowania konkursowe w tych rodzajach i zakresach świadczeń zostaną przeprowadzone w I półroczu. Najwcześniej w ŚOW NFZ ogłoszony zostanie konkurs na leczenie szpitalne - chemioterapia, gdzie umowy obowiązują do 30 kwietnia 2014 r.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ w I półroczu przyszłego roku przeprowadzi postępowania konkursowe w zakresach: POZ - nocna i świąteczna opieka zdrowotna, leczenie szpitalne (w zakresach: szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, chirurgia naczyń, chemioterapia), profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne, pomoc doraźna i transport sanitarny.

W Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Rzeszowie odbędą się konkursy na wszystkie świadczenia, dla których umowy zostały przedłużone do 30 czerwca 2014 r. Są to: stomatologia, opieka długoterminowa, opieka paliatywna i hospicyjna, rehabilitacja - informuje Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy oddziału Funduszu w Rzeszowie.

W pierwszym półroczu 2014 r. Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze planuje ogłoszenie konkursów w następujących rodzajach świadczeń: leczenie szpitalne (SOR/izba przyjęć, chirurgia naczyniowa), rehabilitacja lecznicza, leczenie stomatologiczne, profilaktyczne programy zdrowotne, pomoc doraźna i transport sanitarny.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu planuje w pierwszym półroczu 2014 r. ogłoszenie konkursów na następujące świadczenia: ratownictwo medyczne, nocna i świąteczna pomoc doraźna, stomatologia, programy terapeutyczne.

W Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Warszawie w I półroczu najwcześniej ogłoszony zostanie konkurs na leczenie szpitalne - chemioterapię, gdyż umowy w tym zakresie obowiązują do kwietnia 2014 r.

Potem MOW NFZ przeprowadzi postępowania konkursowe w następujących rodzajach i zakresach świadczeń: leczenie szpitalne - chirurgia naczyniowa, SOR i izby przyjęć, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne oraz pomoc doraźna i transport sanitarny. Umowy w tych zakresach obowiązują do 30 czerwca 2014 r.

Umowy na leczenie szpitalne (pozostałe zakresy), opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz świadczenia odrębnie kontraktowane obowiązują do 31 grudnia 2014 r.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ nie planuje ogłoszenia postępowań w trybie konkursu ofert/ rokowań w celu zawarcia umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2014 r. (dane aktualne na 22 listopada). - We wszystkich rodzajach świadczeń, które podlegają trybowi konkursu ofert czy rokowań, oddział Funduszu w Łodzi ma zawarte umowy wieloletnie - informuje Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

Jak poinformował Marek Kopczacki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach, w pierwszej połowie roku planowane jest ogłoszenie postępowań konkursowych w rodzajach świadczeń: profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne, w których umowy kończą się ostatniego czerwca 2014 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku zamierza w I połowie 2014 r. przeprowadzić trzy postępowania konkursowe dotyczące: profilaktycznych programów zdrowotnych, świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej - podał Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze