Pierwsze konkursy już wkrótce

Autor: Katarzyna Rożko • • 25 grudnia 2013 14:54

Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uchwalona 11 października br. przez Sejm pozwoliła NFZ na aneksowanie umów ze szpitalami i przychodniami na 2014 rok. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach w oddziałach wojewódzkich NFZ w ogóle nie będą przeprowadzane konkursy. Niektóre z nich zostaną ogłoszone już na przełomie stycznia i lutego 2014 r.

Poniżej przedstawiamy informacje, jakie przekazały nam wojewódzkie oddziały NFZ, w których zapytaliśmy o najbliższe plany związane z kontraktowaniem oraz terminy i zakresy świadczeń, w których będą obowiązywały przedłużone umowy.

W Zachodniopomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Szczecinie aneksowanie umów wygasających 31 grudnia 2013 r. dotyczy: POZ/nocna i świąteczna opieka zdrowotna - do 31 marca 2014 r.; leczenie szpitalne: szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć - do 30 czerwca 2014 r.; chirurgia naczyniowa - do 30 czerwca 2014 r.

Do 30 czerwca 2014 r. w ZOW NFZ obowiązują też umowy w zakresie: profilaktyczne programy zdrowotne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opieka paliatywna i hospicyjna, leczenie stomatologiczne, pomoc doraźna i transport sanitarny.

W zakresach: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, świadczenia odrębnie kontraktowane, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - umowy obowiązują do 31 grudnia 2014 r.

- Aneksowanie nie dotyczy umów z zakresu chemioterapii oraz programów zdrowotnych (lekowych), w rodzaju leczenie szpitalne, które obowiązują do 31 grudnia 2014 r., a także kontraktów w rodzaju ratownictwo medyczne, które zawarte zostały na okres do 31 grudnia 2015 r. - informuje nas Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy ZOW NFZ.

W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie aneksowane zostaną wszystkie umowy - część z nich na rok, część na krótszy czas, gdyż w przyszłym roku przeprowadzone będą konkursy ofert. W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej umowy obowiązują do 31 marca 2014, zatem w styczniu/lutym 2014 r. MOW NFZ ogłosi konkurs.

- Umowy na ratownictwo medyczne, stomatologię, programy profilaktyczne, pomoc doraźną i transport sanitarny obowiązują do 30 czerwca 2014. Konkurs zostanie ogłoszony w kwietniu 2014 r. - informuje Jolanta Pulchna, rzecznik oddziału NFZ w Krakowie.

Jak podaje, do końca 2014 r. ważne są umowy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne (w tym programy lekowe), świadczenia odrębnie kontraktowane, rehabilitację leczniczą. Zatem konkursy na te świadczenia zostaną ogłoszone dopiero w III lub IV kwartale 2014 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum