Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia: Polski biskup przewodniczącym

Autor: IB • • 15 maja 2009 12:02

Papież Benedykt XVI mianował 18 kwietnia ks. bpa Zygmunta Zimowskiego, dotychczasowego biskupa diecezji radomskiej, przewodniczącym Papieskiej Rady ds.Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Polski biskup zastąpi na tym stanowisku kardynała Javier Lozano Barragana.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia została założona przez papieża Jana Pawła II. Wcześniej funkcjonowała jako Komisja ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i stanowiła część Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jej podstawowym zadaniem było promowanie badań i działalności prowadzonej przez międzynarodowe organizacje, grupy i stowarzyszenia katolickie w dziedzinie zdrowia.

Komisja koordynowała także działania różnych instytucji kościelnych zajmujących się służbą zdrowia i jej problemami oraz wyjaśniała i rozpowszechniała nauczanie Kościoła w tej dziedzinie. Te zadania podjęła również po podniesieniu jej do rangi Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Rada została też zobowiązana do utrzymywania kontaktów z Kościołami lokalnymi, a szczególnie z komisjami episkopatów pracujących w zakresie służby zdrowia. Jednym z jej zadań jest także przygotowanie obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Papieską Radą kieruje przewodniczący, którego wspomagają sekretarz i podsekretarz. W jej skład wchodzą członkowie i konsultorzy posiadający nominację papieską. W Radzie zasiadają też członkowie komisji episkopatów ds. służby zdrowia, zakonów szpitalnych i laikatu, w tym przedstawiciele międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń katolickich.

Rada wydaje kwartalnik "Dolentium hominum". Czasopismo ukazuje się w języku włoskim, hiszpańskim, francuskim, angielskim i niemieckim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum