Palące problemy polskich szpitali

Autor: Piotr Przeniosło • • 21 kwietnia 2010 12:37

Była kontrola NIK, teraz trzeba zainwestować

Niedawny pożar w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublińcu przypomniał o tym, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom. Zastrzeżenia do zabezpieczeń przeciwpożarowych nadal się mnożą. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła stan techniczny obiektów użytkowanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej, na 48 skontrolowanych szpitali, aż 42 nie spełniało wymogów przeciwpożarowych.
W 39 szpitalach brakowało urządzeń zapobiegających zadymieniu lub takich, które usuwają dym. W 9 na drogach ewakuacyjnych niektórych budynków zastosowano okładziny ścienne i sufitu, wykładziny podłogowe oraz sufity podwieszane wykonane z materiałów łatwo zapalnych. Są to bardzo toksyczne substancje, których wykorzystywanie jest zabronione.
W 16 obiektach szpitalnych nie wydzielono ewakuacyjnych klatek schodowych w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych. Brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w strefie pożarowej albo na drodze ewakuacyjnej stwierdzono w 11 szpitalach, a w 6 instalacja nie była poddana przeglądowi technicznemu.
W 27 budynkach kontrola NIK ujawniła niewystarczającą liczbę hydrantów wewnętrznych i gaśnic, ich niekompletność lub niesprawność bądź nieprawidłowe rozmieszczenie, a także niepoddawanie tych urządzeń i gaśnic przeglądom konserwacyjnym, a węży hydrantowych - dodatkowo - próbom ciśnieniowym.
Żaden z 34 szpitali, użytkujących budynki o liczbie łóżek powyżej 200, nie wyposażył ich (wszystkich lub niektórych) w dźwiękowy system ostrzegawczy.
Naczelnik wydziału analiz zagrożeń Komendy Głównej Straży Pożarnej mł. bryg. Sławomir Zając wylicza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że co roku dochodzi do ponad 160 pożarów w placówkach opieki zdrowotnej.
- Z naszej analizy obejmującej lata 1993-2009 wynika, że w budynkach szpitalnych doszło do 2758 pożarów, w tym 9 ze skutkiem śmiertelnym. Zginęły 23 osoby. Wraz z kolejnymi latami widzimy pewne pozytywne symptomy, jednak do oczekiwanego stanu, który nie stwarzałby zagrożenia dla pacjentów, daleka droga - przyznaje mł. bryg. Sławomir Zając.
Strażacy średnio w ciągu roku kontrolują 1000 budynków szpitalnych. W 60% odnotowują nieprawidłowości. W 2009 roku na 918 skontrolowanych placówek wykryto uchybienia w 537. Strażacy wyliczają, że statystycznie wykrywanych jest ponad 2000 uchybień rocznie, co daje średnią ok. 4 na szpital...
Co roku w około 350 obiektach w trakcie kontroli okazuje się, że drogi ewakuacyjne nie spełniają norm. W 250 szpitalach jest zły stan instalacji użytkowych, takich jak gazowa, elektryczna czy ogniochronna. W 150 szpitalach albo brakuje ostrzegawczych systemów alarmowych, albo jeśli są, to nie w każdym budynku. W 75 szpitalach utrudniony był także sam dojazd pojazdów straży pożarnej do budynków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum