Pakiet onkologiczny nie zastąpi Breast Cancer Units

Autor: IB • • 02 czerwca 2015 09:03

Leczenie raka piersi w ramach tzw. pakietu onkologicznego nie jest dobrą alternatywą dla leczenia w wyspecjalizowanych ośrodkach diagnostyki i terapii tego nowotworu, tj. Breast Cancer Units (BCU) - przekonywali 17 kwietnia br. podczas spotkania z dziennikarzami uczestnicy IX konferencji naukowej Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi "Falenty 2015" w podwarszawskim Józefowie.

Pakiet onkologiczny nie zastąpi Breast Cancer Units

Prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, zwrócił uwagę, że w Polsce rośnie zarówno zapadalność na raka piersi wśród kobiet po 65. roku życia, jak i umieralność z powodu tej choroby.

Amazonki wysłały petycję

- Potrzebujemy programu dedykowanego tej grupie pacjentek. Należy także przyjrzeć się przyczynom wzrostu liczby zachorowań - zauważył prof. Pieńkowski.

Dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii wskazała, że w Polsce wskaźniki 5-letnich przeżyć chorych z uogólnionym rakiem piersi są gorsze niż w innych krajach.

- Decyduje o tym m.in. słabsza dostępność innowacyjnych terapii, które nie są u nas objęte refundacją. Ta grupa pacjentek nazywana jest często "niewidzialną populacją" i stanowi trudny, a dla niektórych niewygodny temat - mówiła specjalistka.

W jej ocenie problem stanowi także fakt, iż badania skryningowe w kierunku raka piersi obejmują jedynie kobiety do pewnego wieku. Polki po 65. roku życia nie mają już takiej szansy. Efektem mogą być gorsze wyniki leczenia.

- Koncentrujemy się na edukowaniu młodych pokoleń, ale nie oznacza to, że osoby starsze można pozostawić samym sobie - zaznaczyła dr Radecka.

Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa - Centrum, przypomniała, że 11 kwietnia 2015 r. organizacje kobiece w ramach wspólnej inicjatywy wystosowały petycję do najważniejszych osób w państwie, w której apelują o "zielone światło" dla tworzenia w Polsce Breast Cancer Units.

Zamierzamy dotrzeć do Sejmu

i doprowadzić do zorganizowania posiedzenia poświęconego tej kwestii. Musimy uzmysłowić politykom, że pakiet onkologiczny nie jest w stanie zastąpić leczenia w tych ośrodkach - wyjaśniła Elżbieta Kozik.

Podobnie ocenia sytuację dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie, gdzie działa jedyny w kraju akredytowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS) Breast Cancer Unit.

- Gdyby "pakietowe" środki na diagnostykę trafiły do BCU, wyniki leczenia byłyby z pewnością o wiele lepsze niż w ramach pakietu onkologicznego - uważa dr Talerczyk.

- W ciągu czterech lat działania naszego ośrodka nie mieliśmy żadnych problemów z terminami badań i leczenia. Wdrożenie pakietu nic w tym zakresie nie zmieniło, dodało nam jedynie pracy ze względu na podwójną dokumentację - dodaje.

Kiedy spadają koszty

- Każda kobieta chora na raka piersi, niezależnie od tego gdzie mieszka, zasługuje na najlepsze leczenie, a takie może uzyskać jedynie w BCU - mówił prof. Ruben Orda z Izraela, reprezentujący Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS).

- Na organizowanie tych ośrodków nie należy patrzeć przez pryzmat kosztów związanych z ich tworzeniem. Wręcz odwrotnie - koszty dzięki dobrej organizacji spadają - podsumował ekspert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum