Pacjent w hotelu - naprawdę bezpieczny?

Autor: RZ • • 09 kwietnia 2015 10:32

Jeśli chodzi o hotelowy pobyt pacjentów radioterapii, Ministerstwo Zdrowia zostało wprowadzone w błąd. Taki model jest wzięty żywcem ze Stanów Zjednoczonych. Istotnie - tam centra onkologiczne są otoczone siecią hoteli, tyle że połączonych łącznikami z częścią szpitalną, co umożliwia pełną cyrkulację lekarzy, pielęgniarek, dietetyczek itd.

Pacjent w hotelu - naprawdę bezpieczny?

Warto przy okazji odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak wielu amerykańskich chorych wybiera część hotelową. Chodzi o to, że ich ubezpieczenie nie daje innej możliwości. Doba w hotelu kosztuje 120 dolarów, ta sama doba na łóżku w klinice - od 1,2 tys. do 1,8 tys. dolarów, mogą sobie zatem na to pozwolić jedynie osoby mające bardzo wysokie ubezpieczenie. Pacjent wybierający hotel płaci więc mniej, ale ma jednak te same przywileje, co chory leżący w części szpitalnej i może czuć się w pełni bezpieczny.

W Polsce, poza kilkoma ośrodkami dysponującymi niewielką liczbą łóżek hotelowych, nie ma takiej sieci. W tej sytuacji preferowanie wspomnianego rozwiązania dzieli chorych na dwie kategorie: jedni będą leżeli w ośrodku onkologicznym, z dostępem do wszystkiego, co jest im potrzebne, inni będą mieszkać w hotelach, bez wyżywienia i bez możliwości szybkiego udzielenia pomocy w razie potrzeby.

Co stanie się, jeśli np. w trzecim tygodniu leczenia u pacjenta nocującego w hotelu nastąpi obrzęk krtani? Jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy. Jeżeli chory nie otrzyma jej na czas i umrze, kto będzie za to odpowiadał?

Trudno jednocześnie wyobrazić sobie, że lekarz, który po całym dniu pracy wychodzi ze szpitala, będzie obchodził wszystkie hotele i badał pacjentów.

Pakiet onkologiczny oferuje zatem miejsca hotelowe, ale za to nie uwzględnia np. radioterapii śródoperacyjnej, połączenia radioterapii z hipertermią i w końcu radioterapii paliatywnej, a tu mamy przecież największą liczbę chorych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum